Rodzaje szlaków

Szlaki w powiatach

Informacje

Wyszukiwarka


Google

Polecamy

Informacje o szlaku

Nazwa szlaku: Szlak kajakowy rzeki Symsarny
Długość: 23.00 km
Znak / kolor:
Administrator: brak danych
Trasa szlaku:

Blanki - jez.Symsar - Medyny - Lidzbark Warmiński

Opis:
Autor opisu: Kamil Kopyść

Opis etapów szlaku

km ↓ km ↑ Opis etapu
0.00 23.00 Blanki
Miejscowość Blanki. Wodowanie kajaków na cyplu jeziora Blanki. Kierunek spływu północny.
3.00 20.00 Ujście rzeki z jeziora Blanki, zarośnięte trzciną. Brzegi rzeki porośnięte krzewami, miejscami możliwe wiatrołomy
4.50 18.50 Miejscowość Maków
6.00 17.00 Jezioro Symsar
Spływ wzdłuż prawego brzegu. Na lewym południowo - zachodnim brzegu jeziora ośrodek wypoczynkowy.
8.00 15.00 Ujście rzeki z jeziora. Nurt słaby brzegi zakrzewione, możliwe wiatrołomy.
10.00 13.00 Most na drodze lokalnej do Klutajn, dogodne miejsce do wodowania.

12.00 11.00 Most na drodze do miejscowości Świątnik. Dalszy odcinek rzeki do miejscowości Medyny bez możliwości dojazdu drogą utwardzoną.
16.00 7.00 Most w miejscowości Medyny. Nurt zanika – cofka elektrowni.
16.50 6.50 Elektrownia w Medynach
Uciążliwa przenoska lewym brzegiem, przy wysiadaniu należy uważać na głęboki muł. Rozpoczyna się przełom rzeki, znacznie szybszy nurt miejscami mielizny i możliwe wiatrołomy.

19.00 4.00 Nurt rzeki zwalnia – cofka kolejnej elektrowni.
20.00 3.00 Elektrownia Dębowo.
Przenoska lewym brzegiem. Uciążliwa z uwagi na konieczność zejścia z wysokiej skarpy zakończonej około 1,5 m wysokości murem oporowym. Rozpoczyna się kolejny przełom rzeki z szybkim nurtem, miejscami mielizny możliwe wiatrołomy.
22.00 1.00 Lidzbark Warmiński
Rzeka wpływa na tereny miasta Lidzbarka Warmińskiego. W lesie, który pokonuje wyznaczone ścieżki spacerowe. 

Lidzbark Warmiński miasto powiatowe, ok. 18,5 tys. mieszkańców, nad rzeką Łyną i uchodzącą do niej na terenie miasta Symsarną. Dawna stolica historycznej Warmii, posiada cenne zabytki architektury gotyckiej. Z dawnych zabytkowych budowli, związanych nierozerwalnie z historią i kulturą polską, istnieją: zamek biskupów warmińskich, kościół parafialny, Wysoka Brama, oranżeria Krasickiego i fragmenty murów miejskich. Gotycki zamek biskupów warmińskich, założony na planie kwadratu o wym. 48,5*48,5m, posiada arkadowy dziedziniec, wieloboczną wieżę i 3 smukłe wieżyczki w narożach. Wewnętrzny dziedziniec otaczają ażurowe, dwukondygnacyjne krużganki. Na piętrze znajduje się :sala obrad, składająca się z dawnej zakrystii, sali sądowej i tzw. Izby Sybili; kaplica zamkowa; sala audiencyjna służąca jako biblioteka; pomieszczenia mieszkalne; tzw. kredens i mały refektarz. Na ścianach największej sali zamkowej namalowane są herby wszystkich biskupów warmińskich wśród nich księcia poetów Ignacego Krasickiego. Od strony południowej przedzamcze z pałacem biskupa Grabowskiego i spichrzami, na dziedzińcu przedzamcza barokowa figura św. Katarzyny, kamienna z 1756, wokół mur otaczający zamek z dwoma basztami, międzymurzem i fosą z XV w. Uwaga !! Aby zwiedzić dokładnie Lidzbark należy skorzystać ze szlaku pieszego wm 2006 s.

23.00 0.00 Most na drodze krajowej 51 w Lidzbarku Warmińskim. Rzeka płynie kanałem z umocnionymi brzegami i łączy się z rzeką Łyną. Uwaga, nie ma możliwości bezpośredniego spływu do rzeki Łyny. Należy przenieść kajak. Najdogodniejszym rozwiązaniem jest wyjście na brzeg na wysokości zamku i następnie zwodowanie na staw zamkowy. Należy przepłynąć cały staw (dawna fosa) a następnie przenieść kajak do rzeki Łyny przez parking Hotelu Krasicki.