Rodzaje szlaków

Szlaki w powiatach

Informacje

Wyszukiwarka


Google

Polecamy

Informacje o szlaku

Nazwa szlaku: Szlak rowerowy „Miejsca pamięci”
Długość: 42.80 km
Znak / kolor: [czerwony]
Administrator: brak danych
Trasa szlaku:

Ełk - Mrozy Wielkie - Sordachy - Koziki - Giże - Brodowo - Laski Małe - Sypitki - Makosieje - Łoje - Laski Wielkie - Sędki - Lega - Buczki - Szeligi - Ełk

Opis:

Szlak „Miejsca pamięci” prowadzi turystów ok. 43 kilometrów wokół jeziora Selmęt Wielki, wzdłuż jego brzegu, lub w bliskim sąsiedztwie tego jeziora. Trasa ma charakter krajoznawczo-kulturowy, wiedzie po ziemi ełckiej młodoglacjalnym krajobrazem, odkrywając na trasie miejsca, które zasługują na pamięć – są to przede wszystkim stare cmentarze ewangelickie z XIX/XX wieku oraz wojenne i domy budowane przed 1945 rokiem. Po drodze turysta ma okazję przejechać przez tereny wiejskie, w których można dostrzec zachowane stare układy przestrzenne wsi, czy krajobrazy typowo rolnicze. Nie zabraknie także przeprawy przez lasy Nadleśnictwa Ełk, czy przejazdu w pobliżu terenów podmokłych i zabagnionych. Całej przeprawie towarzyszy mocno zróżnicowany, niezurbanizowany krajobraz.

Dojazd do szlaku czerwonego szlakiem zielonym, który rozpoczyna się w Ełku, w pobliżu ul Parkowej, na początku promenady spacerowej przy plaży miejskiej. Bulwar spacerowy prowadzi rowerzystów wzdłuż jeziora Ełckiego, przez ul Grajewską do ul. Kolejowej. Szlak czerwony rozpoczyna się na ul. Kolejowej.

Wykresy:
Autor opisu: Tadeusz Walczak

Opis etapów szlaku

km ↓ km ↑ Opis etapu
0.00 42.80 Ełk skrzyżowanie ul. Kolejowej z ul. Letniskową. Początek szlaku

Przed skrzyżowaniem z ul. Wilczą odnaleźć można pierwsze „miejsce pamięci”, czyli grób zbiorowy żołnierzy rosyjskich z I wojny światowej, znajdujący się tuż przy drodze.


2.40 40.40 Początek wsi Mrozy Wielkie

Mimo, że trasa nie prowadzi w bezpośrednim sąsiedztwie siedziby Nadleśnictwa w Mrozach Wielkich, warto tam zajechać, ze względu na park z atrakcyjnym starodrzewem oraz zespół leśniczówki budowany na początku XX wieku, całe założenie położenie nad brzegiem Selmętu.

We wsi przejazd kolei wąskotorowej.

Ciekawym obiektem wartym zobaczenia jest dom z budynkiem gospodarczym z okresu międzywojennego (naprzeciwko wyjazdu z Nadleśnictwa do centrum wsi), oraz dom i fragment muru z początku XX wieku (tuż przed skrętem w drogę polną).



3.40 39.40 Mrozy Wielkie , koniec wsi,

Odcinek szlaku między Mrozami Wielkimi a Sordachami ma charakter typowo rolniczy, teren jest pofałdowany, a droga na tyle oddalona od jeziora, że nie ma go w zasięgu wzroku.


7.90 34.90 Sordachy

Zbliżając się do Sordach, zbliżamy się tym samym do Selmętu. Cała wieś położona wzdłuż brzegu jeziora, tutaj też rozciągają się najbardziej atrakcyjne panoramy na Selmęt. Zbudowanych jest tu bardzo dużo długich prywatnych pomostów, które prze to, że nieodgrodzone, są ogólnodostępne.

We wsi są dwa ciekawe budynki: pierwszy, to dom z początku XX wieku (znajdujący się naprzeciw jeziora tuż za łukiem drogi), drugim jest udana adaptacja starego budynku szkoły, budowanego na początku XX wieku.
Z Sordach do Kozik droga jest krótka, lecz bardzo urokliwa, gdyż prowadzi aleją złożoną z lip i klonów.


9.30 33.50 Koziki
Koziki swoją przestrzenną zabudową przypominają Sordachy, jednak tu bardziej rozwija się zabudowa letniskowa.
We wsi ciekawym miejscem zasługującym na uwagę jest cypel, z którego możemy obserwować panoramę jeziora. Jest to dobre miejsce na odpoczynek, zejście na brzeg jeziora jest łagodne, a dno piaszczyste.
Dość długi odcinek prowadzący od końca wsi przez Giże i Brodowo do Lasek Małych ma podobny charakter. Rozciągają się tu na przemian działki letniskowe, pola uprawne, pastwiska oraz nieużytki.

12.70 30.10 Giże
W okolicach Giż i Brodowa można zauważyć roślinność charakterystyczną dla terenów podmokłych i bagiennych.

14.80 28.00 Brodowo
Skrzyżowanie dróg gruntowych w pobliżu wiaduktu
16.10 26.70 Laski Małe
17.90 24.90 Sypitki
We wsi przejazd kolei wąskotorowej.
Dojeżdżając do miejscowej szkoły skręcamy w las, gdzie znajduje się cmentarz wojenny z I wojny światowej, gdzie pochowani są żołnierze niemieccy i rosyjscy. Warto wspomnieć, że to miejsce pamięci wpisane jest do rejestru zabytków.

19.60 23.20 Cmentarz z I wijny światowej

20.60 22.20 Makosieje
Szlak rowerowy dociera do Makosiej, uroczej wsi, która coraz częściej jest odwiedzana przez turystów.

22.60 20.20 Łoje
Drogą asfaltową udajemy się do wsi Łoje, i dalej do Lasek Wielkich. Obie wsie posiadają podobny układ, położone są wzdłuż drogi naprzeciw Selmętu. Roztaczają się tu bardzo ciekawe widoki na jezioro oraz zabudowę wiejską.

25.40 17.40 Laski Wielkie
W Laskach Wielkich znajduje się cmentarz ewangelicki z XIX wieku, wpisany do rejestru zabytków. Cmentarz jest dobrze zachowany, z charakterystycznym dla miejsc pochówków drzewostanem – odnaleźć tu możemy pokaźne okazy żywotnika.


27.50 15.30 Sędki
We wsi skrzyżowanie z drogą krajową nr 16. 
30.30 12.50 Lega
Miejscowość ta została zdominowana przez produkcję rolną, oglądać tu można dawne założenia socjalistycznego PGR-u.
37.20 5.60 Buczki
Buczki to niewielka wieś położona nad brzegiem Selmętu, w bliskim sąsiedztwie Szelig.
38.60 4.20 Szeligi
Szeligi stanowią bazę wypadową dla Ełczan oraz miejsce wypoczynku dla turystów. W Szeligach znajduje się kąpielisko, wypożyczalnie sprzętu wodnego oraz quadów. Nad brzegiem jeziora, za zabudową wiejską w Szeligach znajduje się cmentarz ewangelicki z XIX wieku, wpisany do rejestru zabytków. Jest dość mocno zdewastowany, zarośnięty na tyle mocno, że ciężko odnaleźć tu nagrobki i krzyże.


42.80 0.00 Ełk , ul, Letniskowa . Koniec szlaku

Pliki GPS:

20091124203432__73_gps_file_0.gpx