Rodzaje szlaków

Szlaki w powiatach

Informacje

Wyszukiwarka


Google

Polecamy

Informacje o szlaku

Nazwa szlaku: Giżycko - Węgorzewo
Długość: 25.00 km
Znak / kolor:
Administrator: Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Warszawie;
Trasa szlaku:

Giżycko - Węgorzewo

Opis: Trasa Giżycko – Węgorzewo liczy 25 km długości. Po wyruszeniu z portu statek płynie krótki odcinek jez. Niegocin, przepływając w pobliżu największej głębi tego akwenu liczącej 40 metrów. Przeciętnie woda pod statkiem ma około 20 metrów. Po kilu minutach statek wpływa do Kanału Łuczańskiego, mija po zachodniej stronie zachowane skrzydło zamku krzyżackiego i zabytek techniki, most obrotowy z poł XIX w. Z kanału wypływamy na jez. Kisajno (20 km2). Należące do kompleksu zwanego jedna nazwą Mamry. Po zachodniej stronie mijamy kilkanaście mniejszych i większych wysepek będących rezerwatem przyrody. Są one miejscem gniazdowania licznych gatunków ptactwa. Gdy widok z pokładu statku staje się coraz bardziej rozległy w kierunku wschodnim i zachodnim, oznacza to, że minęliśmy po wschodniej stronie półwysep Królewski Róg w po zachodniej w większej odległości półwysep Fuledzki Róg. Znajdujemy się na jez. Dargin (30 km2). Głębokość wody pod statkiem wacha się od 10 do 35 metrów. Odległość do brzegu w kierunku wschodnim i zachodnim około 5 km. Po pewnym czasie widać przed statkiem most drogowy łączący Sztynort z Pozezdrzem. Za mostem wpływamy na  małe (2 km2) i płytkie ( maks. 7 m) jez. Kirsajty. W latach 60 ub. Wieku jezioro to udawało rzekę Nil w trakcie nakręcania filmu  Faraon w reż. Aleksandra Forda. Wkrótce wpływamy na jez. Mamry z często dodawana informacja Właściwe. Ma ono powierzchnię 25,5 km2. Im bliżej środka tego akwenu, tym więcej wody pod statkiem. Największa głębia to 39 metrów. Po zachodniej stronie jeziora widoczna duża wyspa Upałty o powierzchni 1,6 km2. Porośnięta lasem mieszanym słusznie sprawia wrażenie parku. Istniał on na niej ponad 200 lat temu, założony był przez żonę Ashawera Lendorffa. Wyspa jest obecnie rezerwatem przyrody.

Warta wzmianki jest też niewielka wyspa, a raczej zarośnięta trzcinami mielizna Mała Kępa zwana też Wyspą Piramidową. Położona jest na południowy wschód od wyspy Upałty ,kryje w sobie grób geografa badającego Mamry w XIX wieku – Augusta Quednaua. Grobowiec miał niegdyś kształt piramidy o wysokości 13 metrów. Postawili go Lehndorffowie by uczcić pamięć swojego przyjaciela. Z czasem jezioro rozmyło wyspę niszcząc też i grobowiec.

Należy wyjaśnić pewne zdawałoby się nieporozumienie terminologiczne dotyczące nazwy Mamry.  Otóż tą nazwą obejmuje się zespół jezior o powierzchni 104 km2 łączących się w sposób naturalny, położonych między Giżyckiem i Wegorzewem. Każde z jezior tego zespołu ma własna nazwę.

Z jez. Mamry (Właściwe) statek wpływa na rzeką Węgorapę (jedną z trzech dużych rzek, które łącząc się pod Wystrucią (Insterburgiem) tworzą Pregołę). Po kilkuset metrach zaczyna się Kanał Węgorzewski skracający meandry rzeki.  W porcie w Węgorzewie kończy się trasa rejsu. 
Autor opisu: brak danych