Rodzaje szlaków

Szlaki w powiatach

Informacje

Wyszukiwarka


Google

Polecamy

Informacje o szlaku

Nazwa szlaku: Szlak kajakowy rzeki Omulew
Długość: 43.00 km
Znak / kolor: szlak oznakowany
Administrator: brak danych
Trasa szlaku:

Jabłonka (jez. Omulew) - Kot - Dębowiec - Wesołowo - Wielbark

Opis: Rzeka wypływa z jeziora Omulew we wschodniej jego części, jest prawym dopływem Narwi, ma 101 km długości i zlewnię o powierzchni 2052 km2. Na odcinku objętym opisem w większości płynie przez malownicze Lasy Napiwodzko-Ramuckie, często zwane puszczą W bezpośredniej okolicy rzeki rezerwat faunistyczny Małga. Przepływa przez krainę geograficzna o nazwie Równina Mazurska, która jest częścią Pojezierza Mazurskiego. Nad rzeka mieszka duża populacja bobrów. Ich działalność stwarza liczne przeszkody na trasie spływu powstające z dnia na dzień. Na odcinku 12 km rzeka została uregulowana. Spływ rzeką łatwy, uciążliwość zależy od działalności bobrów, poza dwoma przenoskami przez jazy innych utrudnień nie ma. Na całym biegu rzeka jest oznakowana pod kątem turystów kajakarzy.
Autor opisu: Marian Jurak

Opis etapów szlaku

km ↓ km ↑ Opis etapu
0.00 43.00 Jabłonka, wieś położona nad jez. Omulew (5,3 km2, 10 m głębokości). Wodowanie kajaka możliwe w wielu miejscach. Pierwszy etap spływu biegnie jeziorem Omulew, oznakowanie szlaku pomoże znaleźć ujście rzeki Omulew. Zanotujmy ciekawostkę językoznawczą: jezioro jest rodzaju męskiego, płyniemy więc Omulewem, rzeka zaś rodzaju męskiego, płyniemy więc Omulwią. Wkrótce po wypłynięciu z jeziora napotykamy pierwszą przenoskę na jazie regulującym stan wód jez. Omulew. Przenoska prawym brzegiem.

8.50 34.50 Kot
We wsi most drogowy, możliwość odpoczynku przed mostem. Za mostem w wodzie ostre kamienie, należy uważać by nie uszkodzić kajaka
10.00 33.00 Dębowiec
Powoli nurt rzeki staje się niewyczuwalny, dopływamy do jazu. Przenoska prawym brzegiem. Dębowiec może być końcem pierwszego etapu. Na prawym brzegu rzeki leśnictwo, o pozwolenie na nocleg należy się zwrócić do nadleśnictwa w Jedwabnie. Poniżej tamy rzeka ma bieg spokojny , a po pewnym czasie tworzy szerokie rozlewiska pełne ptactwa wodnego.
24.50 18.50 Małga
W odległości 1,5 km od prawego brzegu zabudowania wsi Ruda. Rzeka przepływa obok rezerwatu Małga. Obejmuje on torfowisko, miejsce pobytu licznych okazów fauny.
33.50 9.50 Wesołowo
Duża wieś na lewym brzegu rzeki. Dogodne miejsce do nocowania na lewym brzegu, między rzeką a płotem pobliskiej szkoły. Nocleg wymaga uzgodnienia z sołtysem wsi. Od Wesołowa rzeka zaczyna płynąć wśród pól i łąk, brzegi często wysokie ograniczają widoczność. Około 1,5 km za Wesołowem, przy niskim stanie wody należy uważać na próg ułożony z kamieni.
37.50 5.50 Za miejscowością Głuch, mijamy na lewym brzegu gospodarstwo agroturystyczne, w nim możliwość noclegu. Po pewnym czasie w oddali pokazują się wieże kościołów i dachy. Zbliżamy się do punktu docelowego jakim jest Wielbark.
43.50 -0.50 Lądowanie w samej miejscowości. Należy dopłynąć do ujścia rzeki Sawicy, wpłynąć na te rzekę około 100 metrów pod prąd i lądować na lewym brzegu.
Wielbark
Gmina Wielbark położona jest w południowej części województwawarmińsko - mazurskiego i graniczy z województwem mazowieckim. Wielbark, położony nad Omulwią i Sawicą uzyskał prawa miejskie w 1723 roku, które utracił w 1946 roku. Wielbark jest sporym węzłem komunikacyjnym. Posiada linię kolejową oraz dogodne połączenia autobusowe z Olsztynem, Gdańskiem, Białymstokiem, Lublinem i Warszawą. Gmina stanowi bramę wjazdową na Warmię i Mazury.

Pliki GPS:

20091202163427__5_gps_file_0.gpx