Rodzaje szlaków

Szlaki w powiatach

Informacje

Wyszukiwarka


Google

Polecamy

Informacje o szlaku

Nazwa szlaku: Szlak im. Karola Małłka
Długość: 20.00 km
Znak / kolor: [Żółty]
Administrator: Oddział Warmińsko - Mazurski PTTK;
Trasa szlaku:

Krutyń – jez. Mokre - rez.Królewska Sosna – Karwica Mazurska PKP - Pranie

Opis: Szlak prowadzi przez Puszczę Piską. Część szlaku biegnie w Mazurskim Parku Krajobrazowym. Na trasie liczne walory widokowe, rezerwaty i pomniki przyrody. Szlak kończy się przy leśniczówce Pranie będącej muzeum biograficznym Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. Szlak jest w całości dostępny dla turystów poruszających się rowerami z niezbyt wielkim obciążeniem (na trasie kilka odcinków o dość luźnej nawierzchni piaszczystej).
Autor opisu: Marian Jurak

Opis etapów szlaku

km ↓ km ↑ Opis etapu
0.00 20.00 Krutyń - stanica wodna PTTK

Krutyń jest malowniczo położoną w Puszczy Piskiej wsią letniskową. We wsi dyrekcja Mazurskiego Parku Krajobrazowego i muzeum przyrodnicze, węzeł wielu szlaków prowadzacych po Mazurskim Parku Krajobrazowym. W Krutyni mieszkał i pracował Karol Małłek, działacz mazurski i pisarz. Kilkaset metrów od mostu na rzece Krutynia po południowej stronie szlaku oznakowana tablicami informacyjnymi ścieżka do rezerwatu Zakręt utworzonego dla ochrony obszaru morenowego porosłego lasem mieszanym wraz ze śródleśnymi jeziorkami. Ciekawostką w tym miejscu szlaku są dąb i sosna zrośniete ze soba zwane Zakochaną Parą. .


3.00 17.00 Jezioro Mokre, pole namiotowe.
Mokre to jedno z największych i najgłębszych jezior Pojezierza Mrągowskiego (pow. 7,7 km2, 50 m głęb.), leży na trasie spływu Krutynią. Na jeziorze kilka wysepek. Od pola biwakowego szlak biegnie brzegiem jez. Mokrego. Po przejściu ok. 3 km należy zwrócić uwagę na znaki nakazujące zwiększenie uwagi (wykrzyknik) i kierujące do martwej sosny zwanej królewską, pomnika przyrody mającego 35 m wysokości i 360 cm obwodu. Sosna ta przeżyła ponad 300 lat , uschła w 1972 roku. Po przeciwnej stronie szlaku , w kierunku jeziora potężny dąb o obwodzie 5,2 m zwany Dębem nad Mukrem im. Karola Małłka.
7.00 13.00 Rezerwat Królewska Sosna.

Rezerwat ten powstał dla ochrony typowego drzewostanu Puszczy Piskiej i boru mieszanego. Uroku rezerwatowi dodają jeziorka dystroficzne z pływającymi wyspami.

Początek koniec szlaku niebieskiego do Sorkwit.



10.00 10.00

Szlak przekracza szosę Ruciane – Zgon i wkrótce opuszcza Mazurski Park Krajobrazowy.


15.00 5.00 Karwica Mazurska , przystanek PKP.
Przystanek na trasie Pisz - Szczytno. Zatrzymuje się jedna para pociągów dziennie.
20.00 0.00 Leśniczówka Pranie

Położona na wysokim brzegu jez. Nidzkiego (pow. 17,9 km2, gł. 25m.) ciągnącego się łukiem o dł.24 km przez południowa część Puszczy Piskiej. Na jeziorze grupa malowniczych wysepek. W leśniczówce muzeum poświęcone Konstantemu Ildefonsowi Gałczyńskiemu . Ten znany poeta spędzał tu wakacje w latach 1950 – 53. W sezonie letnim w ogrodzie leśniczówki odbywają sie wystepy artystyczne.



Pliki GPS:

20100121210631__56_gps_file_0.gpx