Rodzaje szlaków

Szlaki w powiatach

Informacje

Wyszukiwarka


Google

Polecamy

Informacje o szlaku

Nazwa szlaku: Szlak rowerowy „Wokół Jeziora Lidzbarskiego”
Długość: 7.98 km
Znak / kolor: [niebieski]
Administrator: brak danych
Trasa szlaku:

Lidzbark Welski - wzdłuż Jeziora Skomlały - Lidzbark Welski

Opis: Szlak ma bardzo przystępną formę i pozwala dokładnie poznać walory przyrodnicze bliskich okolic Lidzbarka. Szlak biegnie jednocześnie przez najbardziej atrakcyjne rekreacyjnie obszary miasta, co daje pełny przegląd oferty wypoczynkowej. Ta bardzo urozmaicona trasa wiedzie przez tereny o różnym charakterze- od popularnej promenady wzdłuż brzegów Jeziora, poprzez tereny lokalnych ośrodków wypoczynkowych i fragment Leśnej Ścieżki Przyrodniczej, aż do urokliwych i bardzo spokojnych leśnych ostępów.      Odnalezienie tego ciekawego szlaku nie wymaga wysiłku, ponieważ do węzła tutejszych szlaków rowerowych doprowadza bezpośrednio ulica Wodna oraz zjazd (niedostępny dla samochodów) od ul. Lipowej. Szlak ma kształt niemal zamkniętej pętli, a więc końcowy etap szlaku doprowadza do poznanych wcześniej okolic.
Fotografia:
Autor opisu: Mirosław Arczak

Opis etapów szlaku

km ↓ km ↑ Opis etapu
0.00 7.98 Lidzbark, węzeł szlaków rowerowych na skrzyżowaniu ul. Garbuzy i Wodnej
Pozycja GPS: N53 15.812’ / E019 49.066 Wysokość: 121 m npm

Lidzbark to miasto o ponad 700-letniej historii, a otaczające je cenne przyrodniczo obszary sprawiają, iż jest to bez wątpienia miejsce godne uwagi i warte lepszego poznania.

Miasto wraz z parafią utworzono w 1301 r. w historycznych granicach ziemi michałowskiej. Burzliwe dzieje polskiej historii oddały Lidzbark we władanie Krzyżaków (1306 r.), aby w roku 1466 miasto ponownie znalazło się po polskimi rządami. Tragiczny pożar w rok 1746 strawił niemal całe miasto, a w 1772 r. Lidzbark zajęli Prusacy. Lidzbark znalazł się ponownie w granicach Polski dopiero w 1920 r. Po II wojnie miasto budowano praktycznie od podstaw, ponieważ zostało niemal doszczętnie zniszczone. W 1976 r. Lidzbark otrzymał status miasta turystycznego. W ostatnich latach lokalne władze poczyniły szereg inwestycji w celu zwiększenia atrakcyjności turystycznej Lidzbarka, m.in. zagospodarowanie brzegów jeziora Lidzbarskiego, modernizacja plaży miejskiej, podniesienie jakości zieleni miejskiej oraz dbałość o elementy małej architektury (fontanny, latarnie uliczne, ławki). W Lidzbarku znajduje się także punkt Informacji Turystycznej (ul. Dworcowa 2).

Szlak wiedzie przez pogranicze Welskiego i Górznieńsko-Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego, co gwarantuje poznanie cennych przyrodniczo i krajobrazowo terenów.

Szlak rozpoczyna się łatwą do odnalezienia zabytkową aleją lipową prowadzącą wzdłuż promenady ciągnącej się równolegle do brzegów Jeziora Lidzbarskiego. Od tego miejsca o dalszym przebiegu szlaku informują znaki malowane na drzewach.

Z tej drogi korzysta także oznakowany szlak rowerowy czerwony „Obrazik” i zielony „Dąb Rzeczpospolitej” oraz czerwony szlak pieszy i nieokreślonym przebiegu.

Zagospodarowanie brzegów Jeziora jest wynikiem otrzymania przez lokalne władze unijnej dotacji. Elementem edukacji przyrodniczej na tym terenie jest ciąg tabliczek zlokalizowanych wzdłuż głównego ciągu spacerowego nad jeziorkiem, których treść dotyczy ptactwa spotykanego na tym terenie.1.03 6.95 Przecięcie drogi dojazdowej do Plaży Miejskiej
Pozycja GPS: N53 15.538’ / E019 48.349’ Wysokość: 156 m npm

Przed wjazdem na drogę dojazdową następuje ostry podjazd, który przy okazji prac modernizacyjnych na Plaży Miejskiej został niezbyt fortunnie wysypany gruzem, który utrudnia sprawny pokonanie tego wzniesienia.

Po przecięciu drogi dojazdowej (kostka betonowa) szlak pnie się dalej w górę (zgodnie z oznakowaniem) i prowadzi drogą gruntową wzdłuż ogrodzenia Plaży. Jazdę mogą nieco utrudniać wystające korzenie drzew.

W dole widok na cały teren Plaży Miejskiej i duży fragment Jeziora Lidzbarskiego.

1.53 6.45 Wjazd do lasu

Za podjazdem szlak prowadzi wzdłuż terenu jednego z ośrodków wypoczynkowych i po kilkudziesięciu metrach kieruje się w głąb lasu.

Około 1,70 km droga prowadząca szlak łączy się z bardziej uczęszczaną przez samochody drogą gruntową prowadzącą do dużych ośrodków wypoczynkowych Danusia i Danusia II.

1.93 6.05 Pomnik Ofiar Wojennych
Pozycja GPS: N53 15.370’ / E019 47.642’ Wysokość: 152 m npm

Przed ogrodzonym parkingiem ośrodka wypoczynkowego szlak przebiega przy nieistniejącym cmentarzu, którego teren i wszyscy tam pochowani zostali upamiętnieni w 1996 r. Pomnikiem Ofiar Wojennych.

Dalsza droga prowadzi wzdłuż terenu ośrodka wypoczynkowego, a elementami podnoszącymi jej atrakcyjność są pokaźnych rozmiarów rzeźby wykonane podczas plenerów artystycznych organizowanych w tej okolicy.

Na 2,30 km ogrodzenia ośrodka kończą się, a szlak wprowadza na tereny pozbawione zabudowy

2.78 5.20 Mostek
Pozycja GPS: N53 15.116’ / E019 47.101’ Wysokość: 144 m npm

Po pokonaniu kamienistego zjazdu szlak prowadzi na drewniany mostek umożliwiający przejazd nad strumykiem. Jednocześnie strumyk stanowi granicę terenu zalesionego i dalej prowadzi wzdłuż obszaru przeprowadzonej w 2010 r. wycinki drzew. Na tym fragmencie szlak prowadzi bardzo wąską ścieżką biegnącą przez otwarty teren z nierównym gruntem.

W tym miejscu odłącza się oznakowany czerwony szlak pieszy.

Na około 2,95 km ścieżka dochodzi do drogi leśnej prowadzącej wzdłuż brzegów Jeziora.3.58 4.40 rezerwat przyrody Klonowo
Pozycja GPS: N53 15.027’ / E019 46.598’ Wysokość: 139 m npm

Szlak wkracza na teren Rezerwatu Przyrody Klonowo powołanego w 1958 r. na powierzchni 32,4 ha. W tutejszym drzewostanie przeważają 200-letnie sosny i stuletnie dęby i graby.

3.80 4.18 Pozycja GPS: N53 14.976’ / E019 46.349’ Wysokość: 143 m npm

Na skrzyżowaniu dróg leśnych, na krańcu Jeziora Lidzbarskiego (w części zwanej Jeziorem Skomiały) widocznej poprzez gęsto rosnące drzewa, następuje rozwidlenie szlaków. Niebieski kieruje się dalej wzdłuż brzegów Jeziora, a czerwony i zielony zgodnie z czytelnym oznakowaniem.

Po kilkudziesięciu metrach szlak niebieski łączy swój przebieg z Leśną Ścieżką Przyrodniczą Nadleśnictwa Lidzbark. Leśna Ścieżka Edukacyjna powstała w 1998 roku w celu zwrócenia uwagi na cenny potencjał przyrodniczy charakterystyczny dla terenów Nadleśnictwa Lidzbark. Bardzo przystępny dystans (2,4 km) i czytelne oznakowanie sprzyja organizowaniu rodzinnych spacerów wypełnionych ciekawie podaną wiedzą, bliskim kontaktem z przyrodą oraz pięknymi widokami. Ścieżka nie jest jednak zaprojektowana z myślą o rowerzystach, dlatego na jej przebiegu można napotkać znaczne wzniesienia pokonywane z pomocą schodków i drewnianych poręczy
4.25 3.73 Pozycja GPS: N53 15.171’ / E019 46.330’ Wysokość: 108 m npm

Szlak dochodzi do drewnianej kładki umożliwiającej wygodny przejazd nad ciekiem wodnym, który kilkadziesiąt metrów dalej dociera do brzegów Jeziora Skomiały i uzupełnia jego wody. Podziwianie widoku jeziora umożliwia drewniany pomost.

Dalej szlak wiedzie już samodzielnie, gruntowymi ścieżkami dobrej jakości.

4.74 3.24

Trasa przewiduje przejazd przez rozległą polanę i po ok. 150 metrach ponowny wjazd w głąb lasu po jej drugiej stronie. Przejezdność początkowego fragmentu tego odcinka jest utrudniona przez prymitywne (kamienno-drewniane) konstrukcje odwadniające, które przecinają ścieżkę w poprzek.

Na następnym kilometrze szlaku napotkać można kilka krótkich- około 30-metrowych odcinków sypkiego piachu.

Podziwianie uroków Jeziora Lidzbarskiego (przy zachowaniu niezbędnych zasad bezpieczeństwa) umożliwiają liczne kładki wędkarskie wychodzące w głąb tego akwenu.

7.53 0.45 Pozycja GPS: N53 15.944’ / E019 48.688’ Wysokość: 116 m npm

Droga prowadząca szlak opuszcza teren lasu i wychodzi na otwartą przestrzeń prowadząc wzdłuż rzeki Wel opuszczającej wody Jeziora Lidzbarskiego przez tzw. Jezioro Markowe.

Widoczne są już zabudowania lokalnej mleczarni przy ul. Chopina i szosa na Brodnicę.

7.95 0.03 Szlak kończy się na podjeździe prowadzącym na szosę do Brodnicy, naprzeciwko budynku mleczarni. Kierując się szosą na południe, po około 600 metrach można dojechać do Placu Hallera w centrum Lidzbarka, a powrót do węzła szlaków rowerowych umożliwia skręt w pierwszą uliczkę prowadząca w stronę jeziora. Podczas tej drogi można zatrzymać się na mostku drogowym nad Welem, gdzie stoi zabytkowa figura św. Jana Nepomucena z 1802 r.