Rodzaje szlaków

Szlaki w powiatach

Informacje

Wyszukiwarka


Google

Polecamy

Informacje o szlaku

Nazwa szlaku: Szlak Kopernikowski
Długość: 236.00 km
Znak / kolor: [czerwony]
Administrator: Oddział Warmińsko - Mazurski PTTK; Oddział "Ziemi Elbląskiej" PTTK;
Trasa szlaku:

Olsztyn – Dobre Miasto – Lidzbark Warmiński – Pieniężno – Braniewo – Frombork – Kadyny – Elbląg - Kępki

Opis: Szlak Kopernikowski koloru czerwonego biegnie przez ziemie historycznej Warmii, bogate w bardzo atrakcyjne miejscowości pod względem zabytków kultury. Na szlaku zwiedzać możemy liczne zabytkowe kościoły i kapliczki oraz rezerwaty przyrody. Odbywanie wycieczek ułatwia dobra komunikacja autobusowa i kolejowa oraz baza noclegowa w większych miejscowościach. Jest to najdłuższy szlak na terenie województwa.

Większość trasy nadaje się także do turystyki rowerowej. Trudność mogą jedynie sprawić odcinki Smolajny - Dębowa Góra, dolina rzeki Wałszy za Pieniężnem oraz liczne fragmenty Wysoczyzny Elbląskiej, szczególnie pomiędzy Kadynami a Suchaczem oraz za wsią Łęcze. 
Fotografia:
Autor opisu: Michał Węgrzycki

Opis etapów szlaku

km ↓ km ↑ Opis etapu
0.00 236.00 Olsztyn – Wysoka Brama
Pozycja GPS: N53 46.646 E20 28.694 Wysokość: 103 m npm

Olsztyn jest stolicą województwa warmińsko-mazurskiego. Miasto otrzymało prawa miejskie 31 października 1353 roku. Wcześniej, w roku 1348, zaczęto wznosić tu zamek należący do Kapituły Warmińskiej. Jest najstarszą budowlą w Olsztynie. To właśnie w nim mieszkał i pracował w latach 1516-1519 i 1520-1521 jako administrator dóbr kapitulnych Mikołaj Kopernik. Bezcenną pamiątką jest zachowana na ścianie krużganków wykonana własnoręcznie przez niego tablica astronomiczna.

Wraz z założeniem miasta zaczęto wznosić gotycki kościół parafialny pod wezwaniem św. Jakuba, obecnie pełniący funkcję konkatedry oraz mury miejskie i ratusz. Na uwagę zasługuje zabudowa starówki. Rozrastające się miasto wymusiło już w roku 1378 konieczność przesunięcia granic. Z tego okresu zachowały się pozostałości murów miejskich i Górna Brama, zwana Wysoką. Pamiątkami po intensywnym rozwoju miasta na przełomie XIX i XX wieku są m. in.: neogotycki kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa Chrystusa (będący zarazem największą i najwyższą świątynią w Olsztynie) oraz Nowy Ratusz i budynek byłej rejencji.

Miasto jest ważnym ośrodkiem naukowym, mieści się w nim Uniwersytet Warmińsko-Mazurski, inne wyższe uczelnie oraz instytuty badawcze. Jako centrum kulturalne regionu ma dwa teatry, filharmonię, rozgłośnię regionalną Polskiego Radia, ośrodek telewizji publicznej, Planetarium, Obserwatorium Astronomiczne, liczne biblioteki. Warto odwiedzić Muzeum Warmii i Mazur mieszczące się w Zamku oraz ekspozycję w byłym budynku „Gazety Olsztyńskiej”. Z miastem związane są takie osobistości jak Feliks Nowowiejski (kompozytor „Roty”) i jeden z najwybitniejszych architektów XX w. - Erich Mendelsohn. W sezonie turystycznym w mieście odbywają się liczne, słynne na całą Polskę, imprezy kulturalno-rozrywkowe pod wspólną nazwą „Olsztyńskie Lato Artystyczne”.

Położone wśród lasów miasto, mające 11 jezior w granicach administracyjnych, jest atrakcyjnym miejscem pobytu i dogodną bazą wypadową dla turystów chcących poznać Warmię i Mazury. W Olsztynie i wokół niego PTTK wytyczyło szlaki piesze i rowerowe pozwalające dotrzeć do najciekawszych punktów w mieście i okolicy.


Szlak pieszy czerwony (Szlak Kopernikowski), razem ze szlakiem czarnym, rozpoczyna się przy Wysokiej Bramie w Olsztynie. 200 m dalej po lewej stronie mijamy średniowieczne mury miasta oraz Zamek Kapituły Warmińskiej, zaś 100 m dalej po prawej Hotel „Pod Zamkiem”. Przechodzimy ul. Feliksa Nowowiejskiego oraz pod zabytkowymi wiaduktami kolejowymi z II połowy XIX wieku. Następnie przekraczamy ul. Artyleryjską i idziemy przez mostek nad rzeką Łyną. Za nim zaczyna się las miejski i przełom rzeki. Po przejściu 500 m szlak pieszy czarny odłącza się (10 km do Gutkowa), a za chwilę dołącza ścieżka rowerowa. Po 500 m dochodzimy do Toru Saneczkowego, a następnie do Mostu Justusa. Tu na chwilę dołącza szlak rowerowy zielony, a nieco dalej ścieżka rowerowa czerwona. Po przejściu kolejnych 500 m dochodzimy do Mostu Smętka.3.20 232.80 Most Smętka na rzece Łynie
Pozycja GPS: N53 47.771 E20 27.998 Wysokość: 104 m npm

Most Smętka jest węzłem szlaków: Kopernikowskiego, szlaku pieszego niebieskiego, ścieżek rowerowych oraz ścieżki biegowej. Obok znajduje się wiata - doskonałe miejsce na odpoczynek. Szlakiem pieszym niebieskim możemy dojść do ul. Bałtyckiej (3 km) lub do Jakubowa (1 km).

500 m dalej szlak przecina Bike Park Wąwóz – ulubione miejsce dla ekstremalnych rowerzystów. Za chwilę ponownie dołącza szlak rowerowy zielony, a po 500 m dochodzimy do punktu widokowego (z wiatą) nad Łyną. Na odcinku 1 km mijamy po lewej stronie rozlewisko rzeki. Tuż przed elektrownią wodną przecinamy szlak pieszy żółty, którym możemy dojść do Jakubowa (3,8 km) lub do Sanatorium (6,5 km). Przechodzimy przez most i kierujemy się w stronę elektrowni.

5.70 230.30 Elektrownia Łyna / Wadąg
Pozycja GPS: N53 48.816 E20 27.374 Wysokość: 96 m npm

Elektrownia wodna powstała w 1907 r. u zbiegu rzek Łyny i Wadągu. Po zachodniej stronie widoczne jezioro zaporowe.

Po około 1 km marszu dochodzimy do ogródków działkowych (po prawej), a 1,5 m dalej dołącza szlak rowerowy żółty. Następnie po ok. 1 km skręcamy w prawo na szeroką drogę szutrową. Tutaj odłącza się szlak rowerowy, ale dochodzi szlak pieszy zielony. Po 250 m skręcamy w lewo i po 500 m dochodzimy w pobliże Campingu Dywity. Tu skręcamy w prawo. Na chwilę szlak zielony się odłącza. Po ok. 2 km docieramy do elektrowni na rz. Łynie.

11.40 224.60 Elektrownia Łyna w Brąswałdzie
Pozycja GPS: N53 50.399 E20 24.247 Wysokość: 82 m npm

Elektrownia została wybudowana w latach 30-tych XX wieku. W tym celu zamknięto koryto rzeki Łyny tamą, piętrząc wodę do wysokości prawie 9 m, i skierowano wody kanałami przez jeziora Kesing, Mosąg i Orzołek. W dolnym biegu łączą się z wodami Starej Łyny. Elektrownia rozpoczęła pracę w roku 1936 roku. Pracują w niej dwie stare, oryginalne turbiny Siemensa o mocy 1,4 MW i 0,8 MW. Obecnie należy do spółki Energa. Przy elektrowni na uwagę zasługuje przepławka dla ryb.Około 1,5 km na północ w dół rzeki znajduje się jez. Mosąg.

Dwa kilometry dalej dołącza szlak rowerowy zielony. Po przejściu kolejnych2 km wychodzimy z lasu i skręcamy na drodze asfaltowej w lewo we wsi Barkweda. Tutaj mijamy pieszy Szlak Napoleoński, a następnie przechodzimy przez most na Starej Łynie.

15.50 220.50 Barkweda
Pozycja GPS: N53 51.891 E20 22.808 Wysokość: 75 m npm

Jest to miejscowość założona na początku XV wieku jako folwark zamku olsztyńskiego. Nazwa wsi wywodzi się z języka niemieckiego i oznacza szaniec, umocnienie. Kierując się w lewo po około 500 m spaceru zabytkową, lipową aleją dochodzimy do położonego na zachodnim brzegu Łyny byłego pruskiego grodziska, które broniło przeprawy na rzece. Obecnie na majdanie grodziska znajduje się XIX-wieczny cmentarz i kaplica grobowa byłych właścicieli majątku w Barkwedzie.

W dniu 3 lutego 1807 roku rozegrała się w Barkwedzie bitwa o przeprawę na Łynie między wojskami napoleońskimi a połączonymi siłami prusko-rosyjskimi. Po trwającej cały dzień krwawej walce Francuzi zdobyli most. W miejscowości rozpoczyna się także pieszy niebieski Szlak Napoleoński o długości 41 km, przebiegający przez Gutkowo, Mątki, Jonkowo, Łomy, Pupki, Gołogórę, Skolity, Dąbrówkę i Konradowo.

 Przed przystankiem PKS skręcamy w prawo i idąc także szlakiem rowerowym niebieskim, zmierzamy w kierunku stacji PKP Bukwałd.

15.90 220.10 Bukwałd PKP
Pozycja GPS: N53 51.924 E20 22.726 Wysokość: 75 m npm

Czerwony Szlak Kopernikowski przebiega przy stacji PKP „Bukwałd” na linii Olsztyn–Braniewo (miejscowość Bukwałd znajduje się 2 km na północ od stacji). Po lewej stronie widać gospodarstwo agroturystyczne „Strusiolandia”, w którym można obejrzeć strusie. Za stacją „Bukwałd” szlak wchodzi w bukowy las. Po 1,7 km odłącza się szlak rowerowy niebieski. Następnie po 2,5 km trasa wiedzie pod betonowym wiaduktem kolejowym w kierunku leśniczówki „Buki”.

20.70 215.30 jezioro Pupla Duża
Pozycja GPS: N53 53.854 E20 23.654 Wysokość: 82 m npm

Szlak mija jezioro Pupla Duża. Nad nim możliwość kąpieli i biwakowania przy leśniczówce „Buki”. Tutaj ponownie dołącza szlak rowerowy niebieski. Po 800 m wędrówki dochodzimy do przejazdu kolejowego w Cerkiewniku.

22.70 213.30 Cerkiewnik
Pozycja GPS: N53 54.706 E20 24.091 Wysokość: 79 m npm

Miejscowość założona została przez biskupa Henryka Sorboma w 1383 roku. 13 lat później stała się własnością dobromiejskiej kapituły kolegiackiej.

We wsi na wzniesieniu znajduje się neogotycki kościół pod wezwaniem św. Katarzyny wybudowany w roku 1852 z wystrojem i wyposażeniem pseudobarokowym (msze w niedziele w godz. 8-12, wt-sob. 18).. Orientowany, z wieżą od strony zachodniej. Ponadto w miejscowości jest pomnik upamiętniający ofiary I wojny światowej oraz kilka kapliczek.

We wsi znajduje się także sklep spożywczy, Ochotnicza Straż Pożarna oraz węzeł szlaków rowerowych kolorów żółtego i niebieskiego. Za miejscowością wędrujemy wzdłuż zachodniego brzegu jeziora Limajno. Po 4,3 km dochodzimy do leśniczówki „Chmury” (Nadleśnictwo Kudypy) z zieloną szkołą.29.00 207.00 Jezioro Limajno
Pozycja GPS: N53 56.045 E20 22.712 Wysokość: 78 m npm

Idąc szlakiem, dochodzimy do ośrodka wypoczynkowego znajdującego się na północnym brzegu Jeziora Limajno. Przy nim znajduje się parking, plaża z molem (kąpielisko niestrzeżone) oraz bar, wypożyczalnia sprzętu wodnego i domki letniskowe. Jezioro Limajno ma średnią głębokość 9 m oraz powierzchnię 2,32 km2. Jego maksymalna głębokość wynosi 40 m. Uchodzi za jedno z najpiękniejszych na Warmii. Ma I klasę czystości.

30.00 206.00 Swobodna
Pozycja GPS: N53 56.116 E20 23.282 Wysokość: 91 m npm

Miejscowość została założona z końcem XIII wieku. Obok wsi znajduje się Jezioro Limajno, W jego sąsiedztwie odkryto wczesnośredniowieczne grodziska pruskie. Za wsią przy drodze na Dobre Miasto przystanek PKP.

Szlak skręca z drogi asfaltowej w lewo na drogę polną. Po 900 m mijamy pośrodku pola po prawej stronie ruiny kapliczki. Po chwili dochodzimy do wsi Głotowo.


32.20 203.80 Głotowo (Glotowo)
Pozycja GPS: N53 57.558 E20 21.905 Wysokość: 106 m npm

Wieś wymieniona została po raz pierwszy w dokumentach z roku 1290. Przywilej lokacyjny nadał w roku 1313 biskup Eberhard z Nysy. W latach 1343-1347 mieściła się tu siedziba dobromiejskiej kapituły kolegiackiej. Od wieku XIV jest to miejsce pielgrzymkowe ku czci Najświętszego Sakramentu.

Obecny kościół barokowy pod wezwaniem Zbawiciela wybudowano w latach 1722-1726. Wieżę nakryto neobarokowym hełmem w roku 1854. Wyposażenie barokowe. Na uwagę zasługują ołtarz główny z przedstawieniami Ostatniej Wieczerzy i Wniebowzięcia oraz ambona z figuralnym przedstawieniem Chrystusa Zmartwychwstałego, późnobarokowa chrzcielnica i kuta krata przy chrzcielnicy z 1736 roku.

W latach 1878-1894 niedaleko kościoła w wąwozie wybudowano Kalwarię, odwzorowując tę w Jerozolimie. Pomysłodawcą budowy był Johannes Merten, mieszkaniec Głotowa. Msze święte w kościele w niedziele i święta godz. 8 i 11, w dni powszednie 7 lub 18.

Szlak przed kościołem skręca w prawo na drogę asfaltową i prowadzi prosto do Dobrego Miasta. Przy świątyni mijamy szlaki rowerowe: czerwony i żółty. Szlak za kościołem po lewej stronie mija kalwarię warmińską, stary cmentarz parafialny i parking, a po prawej dom pielgrzyma.37.00 199.00 Dobre Miasto
Pozycja GPS: N53 59.142 E20 23.578 Wysokość: 77 m npm

Tuż przed Dobrym Miastem przekraczamy tory kolejowe, za następnie skręcamy w lewo mijając zabytkową kapliczkę.

Dobre Miasto to lokalny, prężnie rozwijający się ośrodek administracyjny i gospodarczy na Pojezierzu Olsztyńskim nad rzeką Łyną. W mieście szpital, stacja PKP i przystanek PKS.

Miasto powstało w miejscu grodu pruskiego. Najstarsza część usytuowana jest na wyspie w ramionach rzeki Łyny. W roku 1329 biskup warmiński Henryk Wogenap nadał osadzie prawa miejskie. Herbem miasta został jeleń trzymający w pysku gałązkę dębu z dwoma żołędziami. Patronką miasta jest św. Katarzyna Aleksandryjska.

Dobre Miasto było miastem biskupim. Tutaj, po przeniesieniu z Głotowa, do roku 1811 miała swoją siedzibę dobromiejska kapituła (została reaktywowana w roku 1960). Na jej potrzeby w latach 1357-1395 wybudowano gotycki zespół kolegiacki wraz z kościołem pod wezwaniem Najświętszego Zbawiciela i Wszystkich Świętych. Jest to druga co do wielkości, po katedrze fromborskiej, świątynia na Warmii o wymiarach 61,5 m długości i 25,5 m szerokości. Wyposażenie wnętrza głównie barokowe. Na szczególną uwagę zasługuje znajdujący się w nawie południowej ołtarz mariacki w formie tryptyku z roku 1430 oraz umieszczony przy II północnym filarze Tron łaski z początku XVI wieku. Ciekawostką są odtworzone na wschodniej ścianie kościoła malowidła maswerkowe.

Na wschód od kościoła Baszta Bociania i fragmenty murów miejskich – jedyne, co pozostało z miejskich obwarowań.

Szlak prowadzi ul. Łużycką, a następnie skręca w lewo w ul. Warszawską i prowadzi dalej ul. Krótką. Na skrzyżowaniu skręca w prawo w ul. Fabryczną, a następnie w lewo w ul. Wojska Polskiego. Następnie mijamy dwie kapliczki i skręcamy w lewo na drogę wojewódzką 507 (w kierunku Braniewa). Po 1,6 km mijamy wieś Kunik, a 1 km za nią szlak skręca w prawo w kierunku wsi Smolajny (ok. 3 km).42.70 193.30 Smolajny
Pozycja GPS: N54 01.560 E20 23.376 Wysokość: 87 m npm

Wieś została lokowana przez biskupa warmińskiego Henryka Fleminga w roku 1290. Założono tam wtedy również folwark biskupi. Ze względu na swoje malownicze położenie nad Łyną oraz niewielką odległość od Lidzbarka Warmińskiego miejscowość już od około połowy XIV wieku pełniła funkcję letniej rezydencji biskupów warmińskich.

We wsi zachował się barokowy pałac wzniesiony w latach 1741-1746 przez biskupa Adama Stanisława Grabowskiego (obecnie mieści się w nim szkoła rolnicza - czteroletnie technikum rolnicze i trzyletnie technikum uzupełniające dla dorosłych) oraz brama wjazdowa z roku 1765. Godny uwagi jest również park dworski urządzony przez biskupa Ignacego Krasickiego. Na wzniesieniu na północny-zachód od pałacu znajduje się dworek myśliwski z końca XVIII wieku.

Szlak przechodzi przez teren pałacowego parku, przecina szlak rowerowy czerwony, a następnie prowadzi w kierunku północnym, początkowo przez pola (czasami zarośnięty teren), a dalej lasem mieszanym. Na tym odcinku szlak jest trudny dla rowerzystów. Po 2,1 km dołącza do niego szlak rowerowy czarny.45.40 190.60 Dębowa Góra
Pozycja GPS: N54 02.388 E20 23.792 Wysokość: 119 m npm

Jedno z licznych w okolicy wzniesień morenowych powstałych w wyniku zlodowacenia tych terenów. Przechodzimy przez Dębową Górę zmierzając w kierunku północnym. Po 2,8 km szlak rowerowy odłącza się.
49.80 186.20 Pozycja GPS: N54 03.320 E20 26.529 Wysokość: 65 m npm

Po chwili przekraczamy most na rz. Łynie, a następnie skręcamy w lewo na drogę krajową 51 (ok. 200 m dalej przystanek PKS Stryjkowo). Z lewej strony mijamy parking leśny przy szosie Lidzbark Warmiński – Dobre Miasto. Obok otynkowana zabytkowa kapliczka. Za parkingiem szlak skręca w lewo w las.

53.50 182.50 Wróblik
Pozycja GPS: N54 04.901 E20 26.818 Wysokość: 72 m npm

Majątek Wróblik. Za wsią szlak prowadzi przez rozległe pola.

57.10 178.90 Lidzbark Warmiński, ul. Wiejska
Pozycja GPS: N54 05.885 E20 29.053 Wysokość: 81 m npm

Po prawej stronie mijamy kościół parafialny Podwyższenia Krzyża Świętego (msze w niedziele i święta o 9 i 11, w dni powszednie o 18).
65.00 171.00 Lidzbark Warmiński
Pozycja GPS: N54 07.487 E20 34.167 Wysokość: 70 m npm

Lidzbark to dawna stolica historycznej Warmii, posiadająca cenne zabytki architektury gotyckiej. Liczy ok. 17 tys. mieszkańców. Jest położona nad rzeką Łyną i uchodzącą do niej na terenie miasta Symsarną, na terenie historycznej Warmii. W mieście PKS, poczta, banki, Informacja Turystyczna znajdująca się w Wysokiej Bramie.

Wcześniej była tu staropruska osada Lecbarg na pograniczu ziem Warmów i Bartów. Krzyżacy podbili ją w 1240 roku. Powstało miasto, które w 1308 roku trzymało prawa miejskie. Rozwój zawdzięcza biskupowi warmińskiemu Janowi z Miśni, który wybrał je na siedzibę biskupstwa i rozpoczął budowę zamku. Gotycka budowla, założona na planie kwadratu o wymiarach 48,5 x 48,5 m, posiada arkadowy dziedziniec, wieloboczną wieżę i 3 smukłe wieżyczki w narożach. Wewnętrzny dziedziniec otaczają ażurowe, dwukondygnacyjne krużganki. Na piętrze znajdują się: sala obrad, składająca się z dawnej zakrystii, sali sądowej i tzw. Izby Sybilli; kaplica zamkowa; sala audiencyjna służąca jako biblioteka; pomieszczenia mieszkalne; tzw. kredens i mały refektarz. Na ścianach największej sali zamkowej namalowane są herby wszystkich biskupów warmińskich, wśród nich księcia poetów Ignacego Krasickiego. Od strony południowej znajduje się przedzamcze z pałacem biskupa Adama Stanisława Grabowskiego i spichrzami. Na dziedzińcu przedzamcza barokowa, kamienna figura św. Katarzyny z 1756 roku, wokół mur otaczający zamek z dwoma basztami, międzymurzem i fosą z XV w. W pałacu i spichrzach urządzono Hotel Krasicki.

Dawne, zabytkowych budowle związanych nierozerwalnie z historią i kulturą polską w Lidzbarku Warmińskim, to: kościół parafialny pod wezwaniem śś. Piotra i Pawła, przedbramie wybudowane w latach 1466-1478 zwane Wysoką Bramą, oranżeria Krasickiego i fragmenty murów miejskich oraz dawny kościół ewangelicki (obecnie cerkiew prawosławna).

Szlak omija centrum miasta, gdzie poza zamkiem warto zobaczyć Bramę Górną, cerkiew, kościół parafialny pw. śś. Piotra i Pawła. Szlak prowadzi ul. Wiejską i następnie skręca w lewo w ul. Olsztyńską. Tu mijamy początek szlaku pierwszego czarnego (na Krzyżową Górę) i po chwili przekraczamy rzekę Łynę, a dalej na rondzie Gen. Sikorskiego skręcamy w lewo w ul. Ornecką. Przez długi odcinek (aż do wsi Runowo) wędrujemy wzdłuż drogi krajowej nr 513 (kierunek Orneta).69.00 167.00 Lauda
Pozycja GPS: N54 08.146 E20 30.836 Wysokość: 62 m npm

We wsi przystanek PKS, a za wsią kapliczka. Szlak prowadzi drogą asfaltową wzdłuż alei drzew.
72.20 163.80 Ignalin
Pozycja GPS: N54 08.904 E20 28.481 Wysokość: 82 m npm

Wieś została założona pomiędzy rokiem 1332 a 1342 przez warmińskiego wójta krajowego Henryka Lutra, potwierdzenia nadania dokonał w roku 1359 biskup Jan Stryprock. W XIV wieku zbudowano we wsi kościół. kolejną Świątynię rozebrano i na jej miejscu powstał w latach 1783-1785 kościół barokowy pod wezwaniem św. Jana Ewangelisty i Matki Bożej Częstochowskiej. We wnętrzu świątyni zwraca uwagę duży zbiór zabytkowych XVIII-wiecznych krzyży, lichtarzy, świeczników i obrazów.

Niedaleko wsi 10 czerwca 1807 roku rozegrała się nierozstrzygnięta bitwa pomiędzy wojskami napoleońskimi a połączonymi siłami prusko-rosyjskimi (zwana jest także bitwą pod Lidzbarkiem Warmińskim (Heilsbergiem)). Obie strony poniosły duże straty (po około 7-8 tys. zabitych i rannych). Starcie zakończyło się wycofaniem wojsk prusko-rosyjskich w kierunku Frydlandu (obecnie Prawdinsk), gdzie 14 czerwca 1807 roku rozegrała się decydująca bitwa zakończona pełnym sukcesem Napoleona.Przed wsią po lewej stronie mijamy ośrodek jeździecki. W miejscowościtakże sklep oraz przystanek PKS. Za wsią mijamy kapliczkę.74.70 161.30 Runowo
Pozycja GPS: N54 09.185 E20 26.299 Wysokość: 90 m npm

Miejscowość, lokowana przez biskupa Jana Stryprocka w roku 1359, wymieniana jest w dokumentach już w roku 1347. Znajdujący się we wsi XV-wieczny gotycki spłonął w połowie XIX wieku. Został odbudowany i jednocześnie powiększony w roku 1852. Nosi wezwanie św. Apostołów Szymona i Judy Tadeusza. W świątyni godny uwagi jest rokokowy ołtarz przeniesiony z królewieckiej fary, granitowe baptysterium oraz późnoklasycystyczne ołtarze boczne i chór. We wsi znajdują się ponadto dwie przydrożne kapliczki z XIX w., sklep, świetlica oraz Ochotnicza Straż Pożarna. Szlak skręca w lewo na drogę w kierunku Łaniewa, a następnie w prawo za wsią w drogę leśną. Tutaj dołącza szlak rowerowy czerwony. Po 2,5 km dochodzimy do następnej wsi, po drodze mijając kapliczkę w lesie.

77.20 158.80 Bugi
Pozycja GPS: N54 09.125 E20 23.632 Wysokość: 76 m npm

We wsi Bugi znajdują się 3 kapliczki przydrożne oraz duża kaplica. Tu odchodzi szlak rowerowy czerwony (prowadzi w prawo). Dalej idziemy polnymi drogami.

80.80 155.20 Miejska Wola
Pozycja GPS: N54 09.073 E20 21.434 Wysokość: 76 m npm

Niedaleko wsi płynie rzeka Drwęca Warmińska, będąca prawym dopływem rzeki Pasłęki. Łączy się z nią po przepłynięciu przez Ornetę. Długość jej wynosi 48 km i ze względu na czystą wodę oraz liczne meandry może stanowić malowniczy szlak kajakowy. We wsi przystanek PKS. Ponownie dołącza szlak rowerowy czerwony. Po 250 m mijamy kapliczkę, a nieco dalej szkółkę leśną i leśniczówkę Józefowo (Nadleśnictwo Orneta).

87.70 148.30 Mingajny
Pozycja GPS: N54 09.549 E20 15.509 Wysokość: 62 m npm

Wieś na Równinie Orneckiej, w gminie Orneta. Założona została w 1311 roku przez biskupa Eberharda z Nysy. W latach 1350-1375 wybudowano tu gotycki kościół pod wezwaniem św. Wawrzyńca. Podczas przebudowy w roku 1899 dobudowano w nim nawę poprzeczną i prezbiterium oraz podniesiono mury. Wyposażenie kościoła w większości jest neogotyckie. Na uwagę zasługuje ołtarz główny z 1649 roku z zachowanym późnogotyckim tryptykiem.

Mingajny znajdowały się na terenie Lidzbarskiego Rejonu Umocnień. Zimą 1945 roku toczyły się tu zacięte walki między wojskami radzieckimi i niemieckimi – pozostałością są rozrzucone po okolicznych lasach pozostałości bunkrów.

We wsi także zabytkowy cmentarz, sklep, PKS orazOchotnicza Straż Pożarna i świetlica. Na południowym-zachodzie w odległości 5 km znajduje się Orneta (połączenie PKP). Szlak przecina drogę wojewódzką (nr 513) i prowadzi w kierunku wsi Henrykowo.92.80 143.20 Majątek Kumiany
Pozycja GPS: N54 09.975 E20 11.176 Wysokość: 64 m npm

Szlak prowadzi przez majątek Kumiany. Dawniej wieś należała do komornictwa melzackiego (pieniężnieńskiego). Odwiedził ją Mikołaj Kopernik podczas pełnienia na olsztyńskim zamku funkcji administratora dóbr kapitulnych.

Po 1 km szlak skręca w prawo (na drogę wojewódzką nr 507), mija kościół po lewej stronie i wkracza do wsi Henrykowo.


95.00 141.00 Henrykowo
Pozycja GPS: N54 10.490 E20 09.546 Wysokość: 72 m npm

Wieś położona w gminie Orneta, na południowo-zachodnim skraju Wzniesień Górowskich. Lokowana około 1304 roku. Zniszczona w okresie wojny głodowej (1414) i trzynastoletniej (1454-1466). Kościół salowy pod wezwaniem św. Katarzynyzbudowano w II połowie XIV wieku. W świątyni ołtarz główny z obrazami J. Pipera przedstawiającymi: Koronację św. Katarzyny, św. Marię Magdalenę i św. Józefa z Dzieciątkiem wykonane około roku 1800 w pracowni Christiana Beniamina Schultza. Godnymi uwagi są: klasycystyczna ambona, granitowa chrzcielnica i barokowe obrazy. Obok kościoła plebania z II połowy XVIII wieku.

We wsi przystanek PKS, nieopodal stacja PKP, Ochotnicza Straż Pożarna, kapliczka i kościół parafialny (msze święte w niedziele o godz. 10).

W odległości około 3 km na zachód malowniczo położone Jezioro Tafty (zwane również Jeziorem Tauty lub Taftowo). Ten polodowcowy akwen o powierzchni 95 ha i głębokości do 9 m otoczony jest ze wszystkich pięknym, sosnowym lasem.

Tuż za wsią szlak skręca w prawo i drogami polnymi prowadzi cały czas aż do wsi Borowiec.103.00 133.00 Borowiec
Pozycja GPS: N54 14.029 E20 08.380 Wysokość: 89 m npm

W miejscowości kapliczka. Za wsią wzniesienie. Roztacza się z niego malowniczy widok na okolicę i odległą panoramę Pieniężna. Na lewo od miasta widoczna w oddali szeroka dolina rzeki Wałszy.
Szlak prowadzi dalej drogą asfaltową aż do Pieniężna. Przed miastem mijamy camping, gdzie jest możliwość noclegu.

104.00 132.00 Pieniężno
Pozycja GPS: N54 13.973 E20 07.482 Wysokość: 79 m npm

Miasto położone w południowo-zachodniej części Wzniesień Górowskich. Obecną nazwę dawny Mehlzack zawdzięcza redaktorowi i wydawcy „Gazety Olsztyńskiej” - Sewerynowi Pieniężnemu, zamordowanemu w obozie koncentracyjnym w Hohenbruch.

Prawa miejskie w 1312 roku. Na początku XIV wieku kapituła warmińska zbudowała na wysokiej skarpie nad rzeką Wałszą zamek, tworzący z fortyfikacjami miejskimi jednolity system obronny. W latach 1466-1772 wraz z całą Warmią miasto znajdowało się w granicach Polski. Na skraju urwistego tarasu Wałszy zachowały się ruiny dawnego zamku. Do czasów obecnych dotrwało czterokondygnacyjne skrzydło zachodnie, pełniące funkcję zamkowego domu głównego. W latach 1517 i 1519 rezydował tu Mikołaj Kopernik. Tuż za zamkiem widok na most kolejowy nad Wałszą. Oddany do użytku w roku 1884 ma długość 157 m i wspiera się na dwóch 28 metrowych filarach.

Naprzeciw zamku znajduje się neogotycki kościół wybudowany w latach 1894-95 - jedyna na Warmii pięcionawowa świątynia (msze w niedziele i święta w godz. 7, 10, 12, 17, w dni powszednie 7 i 18). W pobliżu fragmenty fortyfikacji miejskich z XIV wieku oraz baszta z XIV wieku (obecnie plebania). Na środku rynku odbudowywany gotycki ratusz. W odległości około 2 km klasztor i Muzeum Misyjne oo. Werbistów. Warto zwiedzić znajdujące się tam Muzeum Misyjno-Etnograficzne z bardzo bogatą kolekcją obiektów związanych z kulturą, religiami oraz chrześcijaństwem krajów, w których pracują misjonarze werbiści.

W mieście przystanek PKS oraz stacja PKP. Warta zwiedzenia jest cerkiew greckokatolicka. Przez miasto szlak prowadzi początkowo ulicą Lidzbarską (za campingiem), a następnie skręca w prawo w ul. Wolności przecinając rynek. Szlak przechodzi obok kościoła po schodach w dół, mija elektrownię wodną i kieruje się w dół pod wiaduktem kolejowym do doliny rzeki Wałszy. Tu zaczyna się rezerwat „Dolina Rzeki Wałszy”, a w niej ścieżka dydaktyczna.107.00 129.00 Rezerwat „Dolina Rzeki Wałszy”
Pozycja GPS: N54 13.256 E20 05.825 Wysokość: 62 m npm

Rezerwat „Dolina Rzeki Wałszy” - Przepływająca przez Pieniężno rzeka Wałsza wypływa ze Wzniesień Górowskich. Jej źródło znajduje się na wys. 158,2 m. Rzeka ta, której długość osiąga 67 km, ma bardzo duży spadek. W górnym biegu płynie w płaskiej dolinie szerokości 1-1,5 km natomiast poniżej Pieniężna (pomiędzy Pieniężnem i Wojnitami) zalesiona dolina ma charakter wąwozu szerokości 80-150 m i głębokości 15-40 m. Wąwóz długości 5 km pocięty bocznymi jarami i porośnięty lasem, stanowi rezerwat krajobrazowo-morfologiczny o powierzchni 220,47 ha. Występuje tu bogata roślinność (ok. 300 gatunków) z wieloma gatunkami chronionymi (m. in. obuwik pospolity, buławnik czerwony, gnieźnik leśny) oraz mieszany las lipowo-dębowo-grabowy. Występują tu rzadkie gatunki zwierząt, zaś sam obszar jest jednym z najstarszych chronionych miejsc w Europie, gdyż rezerwat istniał tu już przed I wojną światową.

Szlak prowadzi lewym brzegiem rzeki, początkowo razem ze ścieżką dydaktyczną. Po drodze znajduje się platforma widokowa, a dalej kapliczka z XIX wieku (przy niej miłe miejsce odpoczynku oraz drewniana wieża widokowa). Od kapliczki szlak czerwony biegnie dość bagnistym terenem, w dni deszczowe należy więc wybierać ścieżki położone wyżej. Dokładnie trzymając się kierunku znaków szlaku czerwonego, wychodzimy na skraj lasu, a następnie ścieżką przez łąkę dochodzimy do polnej drogi obok przydrożnej kapliczki. Za nią szlak skręca w prawo i dalej brukowaną drogą kieruje nas do wsi Wojnity.112.00 124.00 Wojnity
Pozycja GPS: N54 12.082 E20 04.579 Wysokość: 40 m npm

Wieś lokowana na prawie chełmińskim w XIV wieku. Z prawej strony drogi, nad rzeką, stoi kościółek. We wsi znajduje się kilka przydrożnych kapliczek i krzyży. Szlak przecina tu rzekę Wałszę ostatni raz. W odległości 10 km na południowy zachód rzeka ta wpada do Pasłęki.

115.00 121.00 Brzostki
Pozycja GPS: N54 13.216 E20 02.733 Wysokość: 95 m npm

Za wsią szlak przekracza asfaltową szosę Pakosze-Orneta i wchodzi prosto w las mieszany. Po 2 km mijamy kamienny krzyż, a następnie kapliczkę
119.00 117.00 Długobór
Pozycja GPS: N54 13.176 E19 59.040 Wysokość: 74 m npm

Wieś otrzymała przywilej lokacyjny w roku 1318. W II połowie XIV wieku postawiono kościół, który konsekrował w 1581 roku biskup Marcin Kromer. Świątynia, pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Marii Panny i św. Jana Ewangelisty, w wyniku działań wojennych była wielokrotnie dewastowana. Podniesiona z ruin po zniszczeniach z II wojny światowej w latach 1946-1947, w latach 1950-1951 dobudowano wieżę. W kościele zachował się późnobarokowy ołtarz główny z połowy XVIII, ambona z około roku 1660 i dzwon odlany w roku 1601. Ołtarze boczne pochodzą z roku 1800. We wsi ponadto sklep, dwie kapliczki, cmentarz i Ochotnicza Straż Pożarna. W centrum miejscowości szlak skręca w lewo na drogę asfaltową prowadzącą do wsi Łozy.

122.00 114.00 Łozy
Pozycja GPS: N54 12.179 E19 57.976 Wysokość: 49 m npm

Za wsią betonowy most na rzece Pasłęce, która płynie tu wartkim nurtem w głębokim jarze. Za mostem szlak skręca w prawo w las.
127.00 109.00 Sopoty
Pozycja GPS: N54 11.351 E19 54.063 Wysokość: 49 m npm

Wieś Sopoty
128.00 108.00 Ławki
Pozycja GPS: N54 12.148 E19 53.790 Wysokość: 29 m npm

Wieś od wieku XVI była w posiadaniu rodu Dohna-Lauck. Zachowała się tam zaniedbana jedna z oficyn siedemnastowiecznego pałacu, rozebranego około roku 1930 oraz ruiny gotyckiego kościoła.

Szlak czerwony prowadzi dalej droga asfaltową, skręca w prawo i przez las do skraju wsi Dębiny (we wsi przystanek PKS, kapliczka), gdzie skręca w lewo. Następnie po 400 m skręca w prawo na polną drogę. Potem biegnie lasem i głębokim wąwozem. Ten fragment szlaku zaliczany jest do trudnych, ponieważ trasa jego prowadzi stromymi brzegami i przekraczając strumienie, wije się wśród lasu. W głębi po prawej stronie płynie rzeka Pasłęka, która w całości jest rezerwatem przyrody - „Ostoja bobrów na rzece Pasłęce”.

Następnie dochodzimy do ścieżki dydaktycznej, która prowadzi wzdłuż Jeziora Pierzchalskiego. Po drodze mijamy szkółkę leśną (po lewej) i głaz narzutowy (po prawej). Dalej wędrujemy na północ lewym skrajem lasu obok pól uprawnych i po chwili dochodzimy do drogi asfaltowej. Skręcamy na nią i idziemyw prawo do wsi Trąbki.

Rezerwat przyrody „Ostoja bobrów na rzece Pasłęce” – przebiegający tutaj w nadleśnictwie Słobity i Zaporowo, chroni bobra europejskiego i bobra kanadyjskiego. Rezerwat utworzony w 1970 roku obejmuje obecnie powierzchnię 4249,20 ha prawie od źródeł rzeki Pasłęki niemal do jej ujścia. W tej części utworzony dla ochrony żyjących na rozlewiskach i łąkach przybrzeżnych rzeki Pasłęki bobrów, w pobliżu południowego krańca Jeziora Pierzchalskiego. Przebieg rzeki ma tu charakter naturalny, z licznymi meandrami, a wokół niej widoczne ślady aktywności bobrów. Całość rezerwatu znajduje się w granicach obszaru specjalnej ochrony ptaków Natura 2000 „Dolina Pasłęki”.141.00 95.00 Trąbki
Pozycja GPS: N54 16.832 E19 50.932 Wysokość: 18 m npm

We wsi przechodzimy przez most na jeziorze Pierzchalskim. Za nim skręcamy w lewo i mijamy miejsce biwakowe oraz parking. Po 800 m obok zostawiamy za sobą zaporę na rzece Pasłęce tworzącą jezioro i elektrownie wodną. Szlak wchodzi w głąb lasu i prowadzi nas wzdłuż prawego brzegu rzeki Pasłęki, a po chwili wychodzi na drogę asfaltową w kierunki wsi Bemowizna i dalej do Braniewa.

Jezioro Pierzchalskie

Jest to utworzony w roku 1916 zbiornik zaporowy na rzece Pasłęce na terenie Równiny Warmińskiej. Ma on długość 5 km i powierzchnię 240 ha i jest największym sztucznym jeziorem w województwie warmińsko-mazurskim. Zapora piętrzy wodę i kieruje ją na turbiny elektrowni o mocy 2 MW.148.10 87.90 Pozycja GPS: N54 19.419 E19 51.379 Wysokość: 31 m npm

Przechodzimy przez wiadukt nad jedną z części autostrady zwanej Berlinką. Mijany odcinek prowadził z Królewca do Elbląga (obecnie droga ekspresowa S-22 – Elbląg-Grzechotki). Tuż przed wsią Bemowizna przekraczamy most na rzece Młynówce.

150.10 85.90 Bemowizna
Pozycja GPS: N54 20.223 E19 51.073 Wysokość: 20 m npm

W miejscowości stacja PKP. Szlak cały czas prowadzi droga asfaltową. Za wsią przechodzimy przez wiadukt nad linią kolejową. Po lewej stronie chwilami towarzyszy nam rzeka Pasłęka.

156.00 80.00 Braniewo
Pozycja GPS: N54 23.021 E19 49.384 Wysokość: 10 m npm

Po opanowaniu północnej Warmii, Krzyżacy około 1240 roku wznieśli na miejscu staropruskiej osady drewniany zamek, zburzony w 1242 roku przez Prusów. Po stłumieniu I powstania pruskiego Braniewo przejął biskup warmiński. Prawa miejskie osada uzyskała przed 1254 rokiem.

W okresie reformacji Braniewo odegrało dużą rolę jako ośrodek wydawniczy i oświatowy. Sprowadzeni w 1565 roku jezuici założyli słynne kolegium, które w 1780 roku przekształcono na Królewskie Gimnazjum Akademickie, by w 1818 roku przemianować je na akademię fizyczno-techniczną, nazywaną Liceum Hozjanum. W 1912 roku przyznano szkole prawa wyższej uczelni państwowej. Jej tradycje kontynuuje seminarium duchowne w Olsztynie, noszące właśnie tę nazwę.

W czasie toczących się w 1945 roku zaciętych walk miasto zostało zniszczone w 85%. Z zabytków zachował się na terenie Starego Miasta gotycki kościół św. Katarzyny z lat 1346-81, odbudowany ze zniszczeń wojennych w latach 80. W pobliżu stoi gotycka wieża stanowiąca pozostałości zamku biskupiego. Niedaleko, w odbudowanym obiekcie Liceum Hozjanum z XVIII wieku, działa obecnie Liceum Ogólnokształcące. Za budynkiem znajdują się mury miejskie z dwoma kolistymi basztami i czworoboczną wieżą zwaną Księżą. Na terenie dawnej fosy zbudowano oddany do użytku w 1974 roku wraz z ładną fontanną amfiteatr. Po drugiej stronie stoi murowana baszta.

W przyległej do tej partii murów fosie urządzono małe ZOO graniczące z obiektami sportowo-wypoczynkowymi. W pobliżu odbudowany pałacyk z 1713 roku fundacji Potockich przeznaczony na cele kulturalne. Z zabytków Nowego Miasta zachował się późnogotycki kościół św. Trójcy z 1583 roku. Tuż za miastem znajduje się barokowy kościół pod wezwaniem Krzyża Świętego będący Sanktuariom Podwyższenia Krzyża Świętego wybudowany przez jezuitów w latach 1722-1747. Ciekawostką jest, iż miasto do końca XVIII wieku było portem handlowym i należało do Hanzy. W Braniewie urodziła się i zmarła w 1613 roku bł. Regina Protmann, założycielka zgromadzenia sióstr św. Katarzyny Dziewicy i Męczennicy (jest pochowana w braniewskim kościele św. Katarzyny)

Szlak Kopernikowski prowadzi przez Braniewo początkowo ulicą Olsztyńską. Mijamy cmentarz z kapliczką pw. św. Rocha (po lewej). Na skrzyżowaniu skręcamy w lewą stronę na ul. Kościuszki i przecinamy szlak rowerowy zielony. Na wprost widzimy Urząd Miasta, a 100 metrów po prawej stronie znajduje się dworzec PKP. Po chwili mijamy hotel (po lewej) i dalej ukraińską cerkiew greckokatolicką (po prawej). Za skrzyżowaniem szlak prowadzi prosto w ulicę Piłsudskiego. Następnie skręca w lewo i przekracza rzekę Pasłękę. Dalej idzie ul. Portową i na skrzyżowaniu skręca w prawo w ul. Mokrą, a po chwili w ulicę Świętokrzyską. Po prawej stronie mijamy zabytkowe Sanktuarium Św. Krzyża (msze święte w niedziele i święta o 8, 11, 12:15, 17, 20, w dni powszednie o 7 i 18). Za nim wśród pól płynie rzeka Pasłęka. Po 700 m szlak skręca w prawo w kierunku wsi Józefowo.159.10 76.90 Józefowo
Pozycja GPS: N54 23.255 E19 47.695 Wysokość: 12 m npm

Za wsią szlak skręca w prawo i prowadzi drogą polną wzdłuż sadów
160.00 76.00 Podgórze
Pozycja GPS: N54 23.049 E19 46.541 Wysokość: 16 m npm

Wieś Podgórze
162.00 74.00 Cielętnik
Pozycja GPS: N54 22.438 E19 45.203 Wysokość: 16 m npm

Przechodzimy przez wieś i około 500 m od jej centrum mijamy boczną drogę, która odbiega w prawo i prowadzi do pobliskiego rezerwatu przyrody „Cielętnik”. Jest to rezerwat florystyczny utworzony w roku 1959 dla zachowania jednego z największych skupisk brzozy niskiej, wierzby śniadej i rutewki wąskolistnej. Dalej szlak przechodzi przez przejazd kolejowy, wychodzi z lasu i skręca w prawo na drogę asfaltową. Po chwili przekracza most na rzece Baudzie.
165.00 71.00 Pozycja GPS: N54 21.605 E19 43.383 Wysokość: 15 m npm

Most na rzece Baudzie, która uchodzi do Zalewu Wiślanego w okolicach Fromborka.

167.00 69.00 Pozycja GPS: N54 21.518 E19 41.961 Wysokość: 19 m npm

Szlak wkracza do Fromborka. Prowadzi ulicą Braniewską i mija po prawej stronie kąpielisko miejskie oraz camping PTTK (na terenie m. in. pole namiotowe, domki letniskowe, parking i bar).

168.00 68.00 Frombork
Pozycja GPS: N54 21.473 E19 40.987 Wysokość: 10 m npm

Frombork, w pobliżu pomnik Mikołaja Kopernika

Frombork to niewielkie, liczące niecałe 2,5 tys. mieszkańców miasto. Położone jest na Równinie Warmińskiej nad Zalewem Wiślanym. Tuż za miastem zaczynają się już Wzniesienia Elbląskie. Znajduje się tu port oraz morskie przejście graniczne.

Miasto, którego nazwę można tłumaczyć jako „Gród Pani”, jest poniekąd duchową stolicą Warmii – tutaj od końca XIII wieku była stolica diecezji. Powstało najprawdopodobniej na miejscu staropruskiej osady już w XIII wieku, prawa miejskie uzyskało jednak dopiero w 1310 roku. Od XIV wieku stanowił własność i siedzibę kapituły warmińskiej, przeniesionej z Braniewa w 1288 roku. W latach 1329-88 zbudowano tu na wzgórzu wspaniałą katedrę, a samo wzniesienie otoczono potężnymi obwarowaniami. W 1454 roku kapituła fromborska złożyła hołd królowi Kazimierzowi Jagiellończykowi, za co Krzyżacy w odwecie ograbili i podpalili miasto. W latach 1466-1772 miasto wraz z całą Warmią należało do Polski.

Najbardziej sławną postacią związaną z Fromborkiem był kanonik kapituły warmińskiej Mikołaj Kopernik. Mieszkał tu w latach 1510-1543. Wielki astronom ukończył tu dzieło swego życia „De revolutionibus orbium coelestium” („O obrotach sfer niebieskich”) i tu, w katedrze, został pochowany. Jego grób znajduje się przy bocznym ołtarzu na lewo od bocznego wejścia do katedry.

Do najcenniejszych zabytków miasta należy obronne założenie Wzgórza Katedralnego wraz ze znajdującą się w jego centrum gotycką bazyliką archikatedralną Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny i św. Andrzeja Apostoła. Jest to ogromna, trójnawowa hala z bardzo bogatym, głównie późnogotyckim i barokowym wyposażeniem. Miłośnicy muzyki organowej mogą posłuchać przepięknego brzmienia tego instrumentu wykonanego przez organmistrza Daniela Nitrowskiego z Gdańska podczas odbywających się w okresie letnim Międzynarodowych Festiwali Muzyki Organowej. W obrębie wzgórza znajdują się także: były pałac biskupi (obecnie muzeum poświęcone historii miasta i Mikołajowi Kopernikowi), planetarium i kanonie (w jednej z nich mieszkał i pracował nasz wielki astronom). Z Wieży Radziejowskiego rozciąga się wspaniały widok na Frombork i Zalew Wiślany. W samym mieście godny uwagi jest jeszcze Szpital św. Ducha, w którym mieści się Muzeum Historii Medycyny oraz położone przy nim herbarium z uprawami roślin leczniczych.

Szlak prowadzi dalej ulicą Braniewską, następnie na wprost ulicą Kopernika. Po lewej stronie mijamy pomnik Mikołaja Kopernika, Wzgórze Katedralne, a po prawej rynek, Wieżę Wodną oraz Informację Turystyczną. Dalej trasa prowadzi ul. Elbląską aż do wsi Narusa.171.00 65.00 Narusa
Pozycja GPS: N54 20.139 E19 39.322 Wysokość: 5 m npm

W miejscowości przystanek PKS. Za wsią szlak skręca w prawo, w drogę szutrową biegnącą początkowo wśród pól, a dalej lasem. W miejscowości znajduje się prywatna stadnina koni, można skorzystać także z usług agroturystycznych.

174.00 62.00 Przylesie
Pozycja GPS: N54 20.134 E19 36.844 Wysokość: 3 m npm

Za wsią pomnik przyrody – okazały dąb.
175.00 61.00 Święty Kamień
Pozycja GPS: N54 20.239 E19 36.115 Wysokość: 4 m npm

W miejscowości nieczynna stacja PKP. Szlak prowadzi drogą leśną.
177.00 59.00 Nowy Wiek
Pozycja GPS: N54 20.188 E19 34.174 Wysokość: 26 m npm

Leśniczówka „Nowy Wiek”. Przed obozowiskiem w prawo skręca ścieżka, która prowadzi do głazu nazywanego potocznie „Świętym Kamieniem”, leżącego w wodach Zalewu Wiślanego (ok. 100 m od Nowego Wieku).

Święty Kamień jest olbrzymim głazem narzutowym leżącym w wodach Zalewu Wiślanego około 30 m od brzegu. Jego obwód nad powierzchnią wody wynosi 13,8 m. Nazwa wskazuje, że był on niegdyś miejscem kultu pogańskich Prusów i prawdopodobnie składano na nim ofiary.

Za leśniczówką szlak dochodzi do torów kolejowych (linia nieczynna) oraz brzegu Zalewu Wiślanego. Dalej idzie leśną drogą wzdłuż torów aż do miasteczka Tolkmicko.181.00 55.00 Tolkmicko
Pozycja GPS: N54 19.434 E19 31.606 Wysokość: 4 m npm

Rybackie miasteczko położone nad Zalewem Wiślanym liczące obecnie około 2,7 tys. mieszkańców. Jego historia sięga czasów przedkrzyżackich, gdyż w okolicy miasta znajdował się wczesnośredniowieczny pruski gród plemienia Pogezan. W latach 1296-1300 osada otrzymała przywilej lokacyjny. Przystąpiła do Związku Pruskiego w roku 1440 i po przegranej przez Zakon Krzyżacki wojnie trzynastoletniej (1454-1466) znalazła się w granicach Rzeczpospolitej.

W mieście zachowało, po znacznych zniszczeniach w roku 1945, niewiele zabytków. Do najcenniejszych należą m. in. gotycka baszta z XIV w. i XV-wieczny kościół parafialny pod wezwaniem św. Jakuba Apostoła. Przed jego frontem postawiono rzeźby Krzysztofa Perwangera („Matka Boża Niepokalana” i „Św. Jan Nepomucen”). W pobliżu dworca PKP (wybudowanego w roku 1867) znajduje się największy na Zalewie Wiślanym port.

Szlak prowadzi ul. Morską, a tuż przed nieczynną stacją kolejową na skrzyżowaniu skręca w lewo w ul. Świętojańską. Po prawej ze skrzyżowania widoczny jest port i Zalew Wiślany. Szlak dalej prowadzi aż do Placu Wolności, gdzie po lewej stronie jest kościół pw. św. Jakuba Apostoła, następnie skręca w prawo w ul. Elbląską, a po chwili w ul. Szpitalną i dalej idzie ul. Przybytowską.183.00 53.00 Grodzisko „Wały Tolkmita”
Pozycja GPS: N54 18.338 E19 31.966 Wysokość: 21 m npm

Jego pozostałości zajmują jedno ze wzgórz i są doskonale widoczne. Ciągną się pasem szerokości 140 m i długości 340 m. Ich wysokość miejscami dochodzi do 7 m, a dostępu broni także głęboka fosa. Majdan (środek grodziska) ma wymiary 50x60 m.

Grodzisko znajduje się około 300 m po lewej od szlaku. Dalej szlak prowadzi drogą leśną.
186.00 50.00 Leśniczówka „Biała”
Pozycja GPS: N54 17.564 E19 30.986 Wysokość: 78 m npm

Znajduje się w środku lasu na polanie. Wybudowana została na początku 1900 roku. Stąd udawał się na polowania cesarz Wilhelm II, właściciel majątku w Kadynach.

Szlak prowadzi drogą leśną, po chwili mijamy dąb (pomnik przyrody) i wkrótce dochodzimy do szosy Frombork–Kadyny.

189.00 47.00 Kadyny
Pozycja GPS: N54 17.856 E19 29.436 Wysokość: 12 m npm

Kadyny Jest to bez wątpienia najciekawsza miejscowość na Wysoczyźnie Elbląskiej o bardzo bogatej historii. Na miejscu staropruskiego grodu Krzyżacy postawili w XIII w. obronny dwór. W 1431 roku majątek Kadyny przechodzi w ręce rycerza z okolic Ostródy Jana Bażyńskiego. W 1898 roku Eduard Birkner zapisał wieś w testamencie cesarzowi Wilhelmowi II Hohenzollernowi. Cesarz wybudował we wsi swoją letnią rezydencję. W roku 1905 powstała tu słynna manufaktura ceramiczna, produkująca majolikę na potrzeby dworu. Wartość zabytkową ma zespół budynków dworskich, w których obecnie mieści się stadnina koni i hotel oraz barokowy pałac, którego najstarsza część pochodzi z 1688 roku. Niedaleko niego znajduje się dawny spichlerz wybudowany w 1801 roku oraz oranżeria. Uroku całości dodaje przyległe założenie parkowe, przechodzące w las i graniczące bezpośrednio z rezerwatem przyrody „Kadyński Las”.

Rezerwat „Kadyński Las” - został utworzony w 1972 roku na powierzchni 8,15 ha. Położony jest częściowo na terenie dawnego parku pałacowego w Kadynach oraz we fragmencie lasu otaczającego kościół i klasztor franciszkanów. Przeważa tu liczący ponad 200 lat drzewostan bukowy. Spotkać można tu również pojedyncze, sędziwe dęby z najokazalszym, od nazwiska założyciela Związku Pruskiego, Jana Bażyńskiego. Olbrzym ma ponad 10 m obwodu i 25 m wysokości. W jego wnętrzu mieścił się przed wojną kiosk z pamiątkami. W pobliżu znajduje się ostoja jelenia sika. Można go często spotkać na trasie wędrówki. Jeleń plamisty pochodzi z kraju ussuryjskiego. Poza Kadynami, gdzie ich jest ok. 150 szt., występuje jeszcze w Jeleniej Dolinie i na Śląsku. Przez teren rezerwatu przebiega ścieżka przyrodniczo-historyczna „Kadyński Las”

Grodzisko „Kadyny” - na miejscu dawnego grodziska pruskiego plemienia Pomezanów, które legenda łączy z imieniem księżniczki pruskiej Kadyny, zbudowany został w XVIII w. klasztor franciszkanów, później zburzony. W ostatnim okresie podjęto jego odbudowę. Szlak za stadniną koni (i hotelem) tuż obok dębu im. Jana Bażyńskiego skręca w lewo w ścieżkę i schodami prowadzi do restaurowanego klasztoru franciszkanów. Na terenie kościół parafialny pw. św. Antoniego z Padwy. W pobliżu ścieżka dydaktyczna w rezerwacie „Kadyński Las” i grodzisko Kadyny. Z grodziska szlak wiedzie na oddalony o około 100 m punkt widokowy. Roztacza się z niego przepiękna panorama na Zalew Wiślany i dolinę.

Dalej szlak prowadzi w dół, a następnie idzie stromo do góry. Tutaj teren ma charakter „górski”.

194.00 42.00 Suchacz
Pozycja GPS: N54 17.006 E19 26.325 Wysokość: 5 m npm

Wieś letniskowa położona nad Zalewem Wiślanym na trasie nieczynnej kolei nadzalewowej, na obszarze Parku Krajobrazowego Wysoczyzny Elbląskiej. W samej miejscowości warte obejrzenia są: budynek dawnego hotelu zwanego „Zameczkiem nad Zatoką”, w którym obecnie mieści się szkoła (w pobliżu stoi obelisk poświęcony Carlowi Pudorowi – krajoznawcy i historykowi, autorowi wydanego w 1907 roku „Przewodnika po Elblągu i okolicy”) oraz zespół budynków i urządzeń cegielni z początku XX wieku.
W pobliżu wsi na wodach Zalewu Wiślanego doszło 15 września 1463 roku do bitwy morskiej, w której połączone siły morskie Polski oraz miast Elbląga i Gdańska rozgromiły flotę krzyżacką dowodzoną przez wielkiego mistrza Ludwika van Erlichsausena. Zwycięstwo było całkowite, jednak wielkiemu mistrzowi udało się ujść. Wydarzenia te upamiętnia głaz pamiątkowy usytuowany na skwerku w centrum wsi.

197.00 39.00 Grodzisko „Łęcze”
Pozycja GPS: N54 16.582 E19 27.459 Wysokość: 85 m npm

W odległości około 1 km od wsi Łęcza w kierunku północnym znajduje się jedno z najurokliwszych na ziemi elbląskiej grodzisk. Szlak prowadzi bezpośrednio do niego. Jego budowniczowie doskonale wykorzystali walory terenu. Położone pomiędzy dwoma jarami, którymi płyną bystre potoki. By wspiąć się na jego wierzchołek, trzeba pokonać 28 m ścianę, dodatkowo ubezpieczoną przez wysoki wał otaczający szczyt wzgórza. Jedyne dojście prowadzi przez wąskie siodło. Grodzisko było użytkowane od około IV w p.n.e. do wieku XIII n.e. Na szczycie umieszczono głaz ku czci niemieckiego historyka, matematyka i archeologa prof. Roberta Dorra w setną rocznicę jego urodzin. Badał on osadnictwo pruskie na tym terenie.

Trasa szlaku schodzi z grodziska stromym zboczem w kierunku wsi Łęcze. Wokół widok na piękny las poprzecinany stromymi wąwozami.

198.00 38.00 Łęcze
Pozycja GPS: N54 16.191 E19 28.124 Wysokość: 122 m npm

Miejscowość została lokowana w roku 1299 przez komtura elbląskiego Ludwika von Schippe. Znajduje się tu jeden z najciekawszych w powiecie elbląskim zespół zabytkowych domów podcieniowych. Najstarszy z nich, oznaczony numerem 25, pochodzi z końca XVIII w. Interesującym zabytkiem jest również barokowy kościół z 1746 roku pw. Św. Serca Pana Jezusa. Na wzgórzu za wsią zachowały się ceglane ruiny XIX wiecznego wiatraka. Stąd w pogodny dzień roztacza się wspaniały widok na Zalew Wiślany i strome stoki Wysoczyzny Elbląskiej.
W odległości około 1200 m od wsi między Łęczem a Nadbrzeżem znajduje się Srebrna Góra (90 m). W 1892 roku podczas wybierania piasku odkryto tu cmentarzysko użytkowane od V do VII wieku n.e. Ogółem odkryto 150 grobów, w nich zaś, poza urnami prochowymi, zapinki, bursztyn, elementy uzbrojenia (miecze, noże, oszczepy) oraz szkielety koni.
W miejscowości znajdują się: szkoła, przystanek PKS oraz Ochotnicza Straż Pożarna. Przez wieś szlak prowadzi obok miejscowego kościoła i po około 100 m skręca w prawo. Przechodzi przez podwórko jednego z gospodarstw i polną drogą podąża w kierunku widniejącego w dali lasu. Tutaj wchodzi na leśną drogę, początkowo prostą, lecz nieco dalej krętą, biegnącą przez tzw. „Jar 14 mostków”. Klucząc czasami skrajem urwistych i przepastnych jarów, dochodzi się do wsi Próchnik.

203.00 33.00 Próchnik
Pozycja GPS: N54 14.755 E19 27.517 Wysokość: 113 m npm

Dawna wieś (obecnie dzielnica Elbląga oddalona od jego centrum o 10 km) słynie już od dawna z niezwykle pięknego położenia w otoczeniu lasów, silnie pofałdowanego terenu i malowniczych dolin i jarów, w których spotkać można okazałe głazy narzutowe, oraz licznych jeziorek i malowniczych, leśnych oczek wodnych. Ze wzgórza, wznoszącego się na 159 m n.p.m. w sąsiedztwie starego cmentarza, roztacza się rozległy widok na Zalew Wiślany. Pierwsze zapiski na temat wsi datowane są na rok 1300. W tym roku komtur Elbląga Konrad von Lichtenhein wydał pozwolenia na wybudowanie we wsi młyna. W Próchniku obejrzeć można interesujący gotycki jednonawowy kościół z II połowy XIV wieku pod wezwaniem św. Antoniego (msze w niedziele i święta o godz. 10:30, w dni powszednie o godz. 18). Najstarszym zabytkiem w kościele jest XIV-wieczna kropielnica, godne uwagi są ponadto: późnogotycki ołtarz, dzwon z XVI w., barokowe epitafium pułkownika Wangenheima oraz polichromie przedstawiające polskiego i pruskiego orła. Przy kościele kilka zabytkowych nagrobków.

We wsi mijamy szlaki rowerowe: zielony i żółty. Szlak Kopernikowski prowadzi w kierunku zabytkowej leśniczówki w Jeleniej Dolinie. Następnie skręca w prawo i, mijając Jezioro Stare, prowadzi do pola biwakowego w „Smoczej Dolinie” usytuowanego przy urokliwym brzegu Jeziora Martwego.

207.00 29.00 jezioro Martwe
Pozycja GPS: N54 13.979 E19 30.177 Wysokość: 167 m npm

Nad brzegiem Jeziora Martwego znajduje się pole biwakowe w „Smoczej Dolinie”. Samo jezioro to to niewielki zbiornik retencyjny o powierzchni 3 ha powstały w wyniku zamknięcia zaporą ziemną odpływu rzeczki Kumieli. Jego maksymalna głębokość wynosi 7,4 m.

210.00 26.00 Jagodnik
Pozycja GPS: N54 12.790 E19 29.145 Wysokość: 132 m npm

We wsi Jagodnik znajduje się m. in. sklep, pomnik oraz przystanek autobusowy (możliwość dojazdu do Elbląga).

Szlak mija boisko i przy sklepie na rozwidleniu dróg skręca w prawo. Trasa wiedzie najpierw polnymi, a dalej leśnymi drogami. Początkowo niewielkim wąwozem, a później lasem porośniętym młodnikiem.

212.50 23.50 Jezioro Goplanica
Pozycja GPS: N54 12.483 E19 28.070 Wysokość: 115 m npm

Trasa przechodzi obok jeziora Goplanica Jest to zbiornik zaporowy znajdujący się na terenie Parku Krajobrazowego Buki Wysoczyzny Elbląskiej. Położony w malowniczym miejscu, wśród wzgórz i lasów, jest ulubionym miejscem wędkarzy. Ze względu na urozmaiconą linię brzegową i zróżnicowane ukształtowanie dna, zbiornik bardziej przypomina naturalne jezioro. Kształtem zbliżony jest do litery „L”, średnia głębokość to 3,7 m (maksymalna – około 8 m).

Za jeziorem szlak skręca w prawo w betonową drogę w kierunku wsi Dąbrowa. Po chwili mijamy ujęcie wody.

216.00 20.00 Wieś Dąbrowa
Pozycja GPS: N54 11.220 E19 28.377 Wysokość: 108 m npm

Szlak przekracza tu szosę relacji Frombork-Elbląg i krótkim odcinkiem drogi polnej wchodzi w las – Bażantarnię.

218.50 17.50 Bażantarnia
Pozycja GPS: N54 10.475 E19 28.088 Wysokość: 64 m npm

Po chwili dołącza szlak pieszy niebieski i razem ze Szlakiem Kopernikowskim prowadzi aż do mostka Elewów. Dalej nasz szlak biegnie wzdłuż Srebrnego Potoku aż do leśnego parkingu z polem biwakowym oraz Restauracją „Myśliwską”. Znajduje się tu węzeł szlaków turystycznych położonych na północno-wschodnim krańcu elbląskiego lasu - parku „Bażantarnia”. Przez teren przebiegają dodatkowo trzy szlaki piesze: niebieski, zielony i żółty. Nieopodal przy ul. Marymonckiej znajduje się Nadleśnictwo Elbląg oraz pętla tramwajowa. Szlak Kopernikowski wychodzi z lasu na ulicę Bolesława Chrobrego w kierunku centrum Elbląga.

Bażantarnia – to przepiękny leśny park. Jest bardzo chętnie odwiedzany przez mieszkańców Elbląga. Jego nazwa pochodzi od prowadzonej tu w pierwszych latach po wojnie hodowli bażanta. Przed II wojną światową park nosił nazwę „Vogelsang”.„Bażantarnia” składa się z 3 kompleksów leśnych: „Głównego”, „Dębica I” i „Dębica II” i zajmuje obszar 369 ha, a długość granic parku wynosi 13,2 km. Park tworzą piękne drzewostany mieszane położone na skraju Wysoczyzny Elbląskiej, utworzonej przez tzw. zlodowacenie szczecińskie. Teren jest tu bardzo zróżnicowany i malowniczy z licznymi głębokimi jarami i wąwozami. Na terenie parku znajduje się wiele pomników przyrody ożywionej i nieożywionej.

225.00 11.00 Elbląg
Pozycja GPS: N54 09.639 E19 24.464 Wysokość: 40 m npm

Jest to drugie co do wielkości i najstarsze miasto w województwie. Znajduje się tu port morski, przystań statków turystycznych do Ostródy (trasa ich wiedzie Kanałem Elbląskim z unikalnymi pochylniami), Krynicy Morskiej, Fromborka i Królewca (Kaliningradu). Liczy obecnie prawie 130 tysięcy mieszkańców. Najstarsza wzmianka o istniejącym tu grodzie pruskim pochodzi z IX wieku. Po opanowaniu ziem pruskich położonych wzdłuż Nogatu, Krzyżacy zbudowali nad rzeką Elbląg potężny zamek obronny. Rozwijająca się przy nim osada w 1246 roku otrzymała prawa miejskie. Dzięki dogodnemu położeniu, Elbląg szybko stał liczącym się portem morskim. Był on również do 1309 r. siedzibą mistrzów krajowych zakonu krzyżackiego. Po bitwie pod Grunwaldem mieszkańcy Elbląga złożyli hołd królowi polskiemu. W 1440 r. Elbląg przystąpił do Związku Pruskiego. W roku 1454 mieszkańcy miasta zdobywają, a następnie burzą zamek krzyżacki. Przedstawiciele Elbląga biorą też udział w poselstwie Związku Pruskiego, które 21 lutego 1454 roku stanęło przed Kazimierzem Jagiellończykiem prosząc o przyłączenie ziem pruskich do Polski. Po pokoju toruńskim w latach 1466-1772 Elbląg należał do Polski i za Zygmunta Augusta był dużym portem wojennym. W okresie zaboru pruskiego ukrócone zostały liczne przywileje, jakimi cieszyli się elblążanie w okresie przeszło 300-letniej przynależności do Polski. Po wojnach szwedzkich i w okresie zaboru pruskiego Elbląg spada do roli prowincjonalnego miasta. Intensywny jego rozwój zaczyna się dopiero w połowie XIX w., kiedy to powstało kilka zakładów przemysłowych, a miasto uzyskało dogodne połączenia komunikacyjne (Kanał Elbląski, linie kolejowe). Do Polski powrócił dopiero po 173 latach, w 1945 roku, niemal kompletnie zniszczony w wyniku działań wojennych. Stare Miasto w Elblągu wciąż jest odbudowywane, a przy okazji prowadzone są na szeroką skalę prace archeologiczne. W roku 2011 w pobliżu Bramy Targowej zostały wybudowane nowe kamienice.

Spośród zachowanych zabytków warto zwiedzić gotycki kościół katedralny św. Mikołaja z imponującą 97 metrową wieżą. W świątyni zachowana chrzcielnica wykonana z brązu w roku 1387 oraz późnogotyckie tryptyki. Uwagę zwraca Brama Targowa z roku 1309 oraz niepowtarzalna w skali kraju wąska ścieżka kościelna, będąca przejściem między kamienicami i łącząca w średniowieczu trzy miejskie kościoły. Miłośników historii regionu z pewnością zaciekawi muzeum mieszczące się na terenie podzamcza zburzonego zamku krzyżackiego z bogatymi zbiorami starych mebli, naczyń, kartuszy herbowych i kadyńskiej majoliki.

Szlak od ulicy Bolesława Chrobrego skręca na skrzyżowaniu w prawo w ul. Kościuszki, a po chwili w lewo do Parku 25-lecia. Przez park przepływa rzeczka Kumiela. Trasa przecina skrzyżowanie na ul. Agrykowa i dalej prowadzi wzdłuż rzeczki do parku im. Traugutta. W jego południowej części znajduje się zabytkowa cerkiew. Szlak wychodzi z parku i skręca na skrzyżowaniu w prawo w ul. Grota-Roweckiego i po prawej stronie mija ratusz (Urząd Miasta). Następnie przecina ul. Hetmańską i prowadzi przez park Planty. Za nim przechodzi przez Plac Słowiański i obok zabytkowego budynku poczty dalej w ul. Garbary i ul. Studzienną przez starówkę aż do mostu. Przechodzi przez rzekę Elbląg. Po jej drugiej stronie wkracza na ul. Orlą i od razu w prawo w ul. Warszawską, a następnie prosto w ul. Radomską. Dalej pod wiaduktem drogowym (droga krajowa E7 do Gdańska) i wiaduktem kolejowym prowadzi drogą polną wzdłuż Kanału Jagiellońskiego aż do wsi Bielnik Pierwszy. Droga przed wsią jest wyłożona płytami betonowymi.

229.00 7.00 Bielnik Pierwszy
Pozycja GPS: N54 11.253 E19 22.106 Wysokość: 10 m npm

Za wsią Bielnik Pierwszy szlak dalej prowadzi drogą polną wzdłuż Kanału Jagiellońskiego aż do następnej wsi Bielnik Drugi.

Kanał Jagielloński jest to jeden z najstarszych kanałów żeglugowych w Polsce o długości 5,7 km. Wybudowany w 1483 roku łączył rzekę Elbląg z Nogatem.
233.00 3.00 Bielnik Drugi
Pozycja GPS: N54 11.365 E19 19.885 Wysokość: 10 m npm

Wieś Bielnik Drugi (dawny Ellerwald IV). Szlak wchodzi na drogę asfaltową i obok przystanku PKS skręca w prawo w kierunku miejscowości Kępki. Droga prowadzi nas do mostu na rzece Nogat, za którą dochodzimy do wsi, w której kończymy naszą wędrówkę.

236.00 0.00 Kępki
Pozycja GPS: N54 11.482 E19 17.826 Wysokość: 10 m npm

Jest to duża wieś położona malowniczo nad Nogatem. Pierwsze wzmianki o niej sięgają roku 1295. Znajdują się tu ruiny kościoła z 1754 roku, a w oddali nad brzegiem Nogatu widoczne są nowoczesne kształty nowego kościoła z 1960 r.

Tutaj za rzeką Nogat kończy się warmiński odcinek Szlaku Kopernikowskiego biegnącego na trasie: Olsztyn–Lidzbark Warmiński–Braniewo–Frombork–Elbląg–Kępki. Zaczyna się odcinek szlaku pomorskiego o kodzie Pm06c i o przebiegu Kępki–Solnica–Malbork–Biała Góra–Bemowo–Tychnowy–Kwidzyn–Sadlinki–Gardeja, o długości 118,1 km.


Pliki GPS:

20111121235723__113_gps_file_3.mps 20111121235723__113_gps_file_2.gdb 20111121235723__113_gps_file_1.gdb 20111121235723__113_gps_file_0.gpx