Rodzaje szlaków

Szlaki w powiatach

Informacje

Wyszukiwarka


Google

Polecamy

Informacje o szlaku

Nazwa szlaku: Trasa Czarci Kamień
Długość: 20.00 km
Znak / kolor: [niebieski]
Administrator: brak danych
Trasa szlaku:

Pasym - Rudziska Pasymskie - jezioro Uroczysko - Czarci kamień - Czarcia miotła - jezioro Dłużek - Rudziska Pasymskie - Pasym

Opis:
Fotografia:
Autor opisu: http://www.turystyka.szczytno.pl/index.php?showart=31

Opis etapów szlaku

km ↓ km ↑ Opis etapu
0.00 20.00 Pasym
Ruszamy szosą w kierunku Dźwierzut. Za tablicą Pasym skręcamy w lewo w kierunku Rudzisk Pasymskich. Jedziemy drogą wzdłuż jeziora Kalwa. Po drodze mijamy fermę strusi.
5.00 15.00 Rudziska
Dojeżdżamy do zbocza, z którego wyłania się kremowy dom z kołpakowym dachem - to budynek dawnego Mazurskiego Uniwersytetu Ludowego w Rudziskach, który w latach 1945-1956 przygotowywał nauczycieli języka polskiego i historii oraz pracowników spółdzielczości a w latach 1973-1988 instruktorów rekreacji i gospodarzy klubów. Jedziemy prosto, mijamy budynek UL. Za budynkiem UL skręcamy w prawo. Tuż za skrzyżowaniem drogę przecina nam dawny tor saneczkowy, po ok. 50 m mijamy podejście na dawną skocznię. Przed nami wyłania się łąka, na jej środku widoczne jest zbocze czyli miejsce, na którym dawniej była skocznia. Po 2 km dojeżdżamy do skrzyżowania pięciu dróg. W dole widzimy jezioro Uroczysko zwane przez ludność miejscową "Mazurskim Morskim Okiem". Po lewej stronie, na samej górze leży "czarci kamień"- kamień na którym jak głosi legenda piłował ze złości swoje pazury diabelski wysłannik Czarny Jan. Skręcamy w lewo i jedziemy drogą obsadzoną brzozami. W dole między drzewami widzimy taflę Uroczyska.
7.00 13.00
Jedziemy drogą ok. 2 km, do zrębu. Dojeżdżamy do skrzyżowania, na którym skręcamy w lewo i po 10 km jeszcze raz skręcamy w lewo by dojechać do skrzyżowania z sosną na środku. Ponownie skręcamy w lewo i dalej prosto.

9.00 11.00 Po przejechaniu 1 km, dojeżdżamy do głównej drogi, skręcamy w lewo. Po przejechaniu 300 m mamy kolejne skrzyżowanie skręcamy w prawo i nie zważając na inne dróżki jedziemy cały czas prosto. Dojeżdżamy do świerku z kulistym czubem zwanego "czarcią miotłą". Dalej jedziemy trzymając się najbardziej ujeżdżonej drogi. Po lewej stronie mijamy zrąb z czteroma sosnami i siodełkiem myśliwskim.
10.50 9.50 Wyjeżdżamy z młodnika na drogę prowadzącą z Rudzisk do Zaborowa. Po prawej stronie widzimy jezioro Dłużek. Jedziemy cały czas prosto. Mijamy skrzyżowanie, za którym po prawej stronie znajduje się bagienko. Spotykamy tu roślinę chronioną zwaną - bagno.
16.00 4.00 Wyjeżdżamy przy jeziorze Kalwa, po ok. 500 m skręcamy w prawo. Jadąc dalej 1,5 km mijamy Wojskowy Ośrodek Wczasowy. Jedziemy ponownie w stronę Pasymia.
20.00 0.00 Pasym
Jesteśmy w Pasymiu.