Rodzaje szlaków

Szlaki w powiatach

Informacje

Wyszukiwarka


Google

Polecamy

Informacje o szlaku

Nazwa szlaku: Szlak kajakowy rzeki Pisy
Długość: 29.10 km
Znak / kolor: szlak nieoznakowany
Administrator: brak danych
Trasa szlaku:

Pisz - Jeże - Kozioł - Ptaki - Dobrylas - Morgowniki - ujście do rzeki Narew

Opis:

Rzeka Pisa zaczyna bieg uchodząc z jez. Roś (115 m. n.p.m.) na Równinie Mazurskiej w mieście powiatowym Pisz. Odprowadza do Narwi wody z jezior Krainy Wielkich Jezior Mazurskich. W górnym biegu przepływa przez wschodnia część Puszczy Piskiej. Płynie w podmokłej dolinie, wpada do Narwi w okolicy Nowogrodu. Rzeka ma długość 80 km . Przy ujściu do Narwi średni przepływ wynosi 30m3 na sekundę. Pisa jest państwową droga wodną, jedynym dostępnym połączeniem wodnym Wielkich Jezior Mazurskich z innymi drogami wodnymi. Z tego powodu nie ma na niej żadnych przeszkód, nie trzeba nigdzie robić przenosek kajaka. Nurt jest spokojny, rzeka dość silnie meandruje, co urozmaica spływ. Z łatwością dadzą sobie na niej radę nawet początkujący kajakarze.

* poniższa mapa przedstawia przebieg szlaku na całej długości rzeki na terenie województwa Warmińsko- Mazurskiego i Podlaskiego

Autor opisu: Marian Jurak

Opis etapów szlaku

km ↓ km ↑ Opis etapu
0.00 29.10

Początek spływu przy ośrodku wypoczynkowym nad jez. Roś w Piszu


Pisz
Pisz jest miastem powiatowym. Leży niemal na południowej granicy Mazur, liczy około 20 tys. mieszkańców. Prawa miejskie uzyskał dopiero w 1645 r. ale zamek krzyżacki istniał tu już od XIV wieku. Budowa kolei w XIX w. spowodowała rozwój już wówczas miasta, którego gospodarka nierozerwalnie związana jest z otaczającymi lasami Puszczy Piskiej. Wprawdzie z zamku krzyżackiego pozostał jedynie ślad w parku nad rzeką, jednak Pisz ma kilka wartych uwagi zabytków. W centrum miasta, ale nieco zasłonięty od głównej ulicy rzędem kamienic, znajduje się ciekawy kościół z XIX w. o szachulcowej konstrukcji, z barokowym ołtarzem i amboną z XVIII w. Tradycja budownictwa sakralnego w tym miejscu sięga XV wieku, ale z tamtych czasów pozostały jedynie resztki fundamentów i sklepień piwnicznych. W zamykającym południową pierzeję rynku neogotyckim ratuszu z 1901 r. mieści się m. in. Muzeum Ziemi Piskiej. Pisz jest miejscem urodzenia jednego z najwybitniejszych działaczy polskich na Mazurach, Gustawa Gizewiusza, późniejszego pastora w Ostródzie. Przyszedł on na świat w 1810 roku.
1.70 27.40

Kratownicowy most kolejowy na szlaku Pisz – Ełk. Pisz ma połączenie kolejowe tylko z Olsztynem (na odcinku do Ełku jest tylko ruch towarowy).


2.00 27.10

Most drogowy w centrum miasta. Brzegi rzeki niedostępne, umocnione płytami betonowymi. Tak wygląda rzeka niemal do granic miasta.


5.90 23.20

Na lewym brzegu możliwość odpoczynku. Lasy Puszczy Piskiej wzdłuż rzeki mocno ucierpiały w rezultacie trwającego kilkanaście minut huraganu w sierpniu 2001 roku. Zniszczył on około 30% drzewostanu puszczy.


7.70 21.40

Rzeczka Szparka wpada do Pisy. Jesteśmy blisko szosy Pisz – Łomża


18.10 11.00

Most w ciągu drogi lokalnej. Oznakowanie na moście przypomina, że Pisa jest państwową drogą wodną. Dogodne miejsce do odpoczynku, możliwość dojazdu od szosy Pisz – Łomża.


25.50 3.60

Wieś Jeże. Jesteśmy w ostatniej mazurskiej wsi na trasie spływu. Wieś ta powstała w 1445 roku. Przy wysokim moście drogowym możliwość lądowania i dłuższego odpoczynku. W odległości ok. 6 km na zachód Wądołek, dziś tylko miejsce na mapie, ruiny huty żelaza przerabiającej rude darniową, która działała w tym miejscu niemal do końca XIX w.


29.10 0.00

Do Pisy wpada rzeczka Wincenta. Jesteśmy na granicy Mazur i Podlasia, dawnej granicy państwowej między Prusami i Polska. W niewielkiej odległości mostek nad Pisą i wieś Wincenta.


W dalszym biegu rzeka płynie przez miejscowości letniskowe Kozioł ( 34 km), Ptaki ( 43 km), kurpiowska wieś Dobrylas ( 71 km) i wpada do Narwi . Koniec spływu w Morgownikach (79 km) tuż przed ujściem Pisy do Narwi. Niedaleko miasteczko Nowogród.



Pliki GPS:

20091202163644__8_gps_file_0.gpx