Rodzaje szlaków

Szlaki w powiatach

Informacje

Wyszukiwarka


Google

Polecamy

Informacje o szlaku

Nazwa szlaku: Pętla Zalesie
Długość: 10.20 km
Znak / kolor: szlak nieoznakowany
Administrator: nie dotyczy;
Trasa szlaku:

jez. Orzyc - kanał Orzyc Duży - jez. Orzycek - jez. Pisz - rz. Pisa Warmińska - jez. Orzyc

Opis: Doskonały jednodniowy szlak kajakowy, który umożliwia rozpoczęcie i zakończenie spływu w tym samym miejscu. Jest to o tyle istotnie, że nasz spływ nie będzie generował kosztów związanych z transportem powrotnym.
Trasę można rozpocząć w 2 alternatywnych miejscach, w miejscowości Zalesie i miejscowości Tumiany  (stąd też alternatywna nazwa zwyczajowa szklaku "Pętla Tumiany") gdzie znajdują się dobrze prosperujące ośrodki wypoczynkowe.
W zależności od miejsca startu trasa wynosi 9,5 do 13 km. W niniejszym opisie zakładamy wariant startu z miejscowości Zalesie z plaży ośrodka wypoczynkowego.

Szlak łatwy i nieuciążliwy. Jednakże na odcinku leśnym, zwłaszcza w pierwszych miesiącach po zimie,  należy spodziewać się wiatrołomów, które mogą spowodować lokalne utrudnienia.

Na szlaku jedna planowana przenoska o długości 150 m.
Autor opisu: Milan Rzepkowski

Opis etapów szlaku

km ↓ km ↑ Opis etapu
0.00 10.20 jez. Orzyc
Miejsce startu na plaży ośrodka wypoczynkowego. Kierujemy się w kierunku południowym. 

0.75 9.45 Kanał Orzyc Duży
Wpływamy do kanału Orzyc Duzy. Woda w kanale ma niewielki nurt dzięki czemu płynięcie pod prąd nie sprawia najmniejszej trudności.
0.93 9.27 jez. Orzycek
Wpływamy na jez. Orzycek. Utrzymujemy dalej kurs na południe.

1.30 8.90 Wypływ kanalu Orzyc Duży do jez. Orzycek
Rozpoczyna się najbardziej malowniczy odcinek kanału Orzyc Duży. Przez około 600 metrów płyniemy prosto bez żadnego zakrętu. Wokół nas teren bagienny, przez co brzegi są trudno dostępne w razie potrzeby wyjścia z kajaka.

1.90 8.30 zakręt na kanale
Skręcamy w lewo w stronę jez. Pisz. Jest też teoretyczna możłiwośc popłynięcia na wprost kanałem Orzyc Mały do miejscowości Kierzliny.

2.20 8.00 jez. Pisz
Wpływamy na największe jezioro na szlak. Trzymamy się lewego brzegu. Za przesmykiem na wysokości wyspy, która mijamy po lewej stronie, odbijamy w lewo szukając ujścia rzeki Pisy Warmińskiej z jez. Pisz.

3.50 6.70 rzeka Pisa Warmińśka
Wpływamy na rzekę Pisa warmińska. Rzeka biegnie w śród terenów leśnych. Brzegi zabagnione, jednakże od czasu do czasu można znaleźć miejsce na krótki wypoczynek.
Należy liczyć się z możliwością pojawienia się wiatrołomów.

7.90 2.30 most na rzece
Most w drodze lokalnej łączący Zalesie z drogą lokalna biegnąca wzdłuż zmodernizowanej DK 16. Miejsce to może stanowić alternatywne miejsce startu lub zakończenia.

9.10 1.10 koniec lasu
Dalszy przebieg szlaku w trenie otwartym.
9.40 0.80 Dopływ kanału Orzyc Duży do rzeki Pisa Warmińska
W tym miejscu skręcamy w lewo płynąc kanałem Orzyc duży pod prąd. Istnieje tez możliwość kontynuowania spływu Pisą Warmińską , która dopływa do Barczewa. Z Barczewa natomiast jest też możłiwośc płynięcia dalej Pisą Warmińską do jez. Wadąg a następnie do Olsztyna i rzeki Łyny.


9.60 0.60 przenoska
Lądujemy na lewym brzegu (orientując się kierunkiem naszego płynięcia). Przenosimy kajak wzdłuż płotu, kierując się w stronę jez. Orzyc. Długość przenoski 150 m.
Wodowanie na jez. Orzyc przy wypływie kanału Orzyc Duży z jeziora. Kanał wypływa przez przepust, który niestety wbrew niektórym przewodnikom krajoznawczym jest niedoprzepłynięcia.
Po zwodowaniu kierujemy się w lewą stronę, w kierunku miejsca z którego wyruszyliśmy.


10.20 0.00 Koniec spływu
Lądowanie w miejscu startu.

Pliki GPS:

20111126205246__115_gps_file_0.gdb 20111126205219__115_gps_file_0.gdb