Rodzaje szlaków

Szlaki w powiatach

Informacje

Wyszukiwarka


Google

Polecamy

Informacje o szlaku

Nazwa szlaku: Szlak kajakowy rz. Poplusz i rz. Marózka
Długość: 15.20 km
Znak / kolor: szlak nieoznakowany
Administrator: brak danych
Trasa szlaku:

jez. Pluszne rz. Popluszna – rz. Marózka – Kurki

Opis:

Trasa o dużych walorach krajobrazowych. W trakcie trasy 1 lub 2 przenoski. Na całym odcinku trasy możliwe jest występowanie wiatrołomów oraz płycizn. Trasa w większości prowadzi przez tereny leśne, w tym przez 4 jeziora, z których największe jest jez. Plusze (pow. 908 ha, max głębokość 52 m.). Czas płynięcia ok. 4-5 godz.

Autor opisu: Milan Rzepkowski

Opis etapów szlaku

km ↓ km ↑ Opis etapu
0.00 15.20 Pluski
Miejsce startu na plaży w miejscowości Pluski.W samej miejscowości znajdują się wypożyczalnie sprzętu wodnego, sklepy, bary. Miejscowość w sezonie letnim jest chętnie odwiedzana przez turystów. Wiąże się to bezpośrednio z  bardzo dobrze rozwiniętą bazą noclegową.
Po zwodowaniu udajemy się w kierunku południowym, kierując się na widoczną na horyzoncie trzcinową wyspę.

W znajdującej się nieopodal miejscowości Gryźliny funkcjonuje do dzisiaj lotnisko, z którego w 1939 roku startowały samoloty Luftwaffe do ataku na Warszawę.Wspomniana trzcinowa wyspa służyła niemieckim lotnikom jako cel ćwiczebny. Dlatego też niektórzy nazywają tą wyspę "bombową".

Wypływ rzeki Popluszny znajduje się za wyspa w południowej części jeziora.

4.60 10.60 Wypływ rzeki Poplusznejz jeziora
Początek rzeki Popluszny. Niektóre źródła podają inną nazwę - Kanał Swaderki.
Odcinek w zależności od poziomu wody może być uciążliwy. Spowodowane jest to okresowym zamykaniem jazu regulującego ilość wody wypływającej z jeziora Pluszne.Przy niskim stanie wody może zajść konieczność holowania kajaka po płyciźnie.


5.30 9.90 jez. Poplusz Wielki
Kolejne jezioro na szlaku. Jezioro  jest całkowanie osłonięte ścianą lasu, co powoduje ciekawe zjawisko akustyczne w postaci charakterystycznego echa.

Wypływ rzeki z jeziora znajduje się na jego południowym krańcu. Dlatego po wpłynięciu na jezioro trzymamy się jego prawej strony.


5.90 9.30 Wypływ rz. Popluszny z jeziora
Płyniemy wśród trzcin. Pod koniec odcinka możliwe sporadyczne wiatrołomy.

6.50 8.70 Swaderki
Miejscowość na drodze krajowej nr 58 Olsztynek - Szczytno. W miejscowości sklep spożywczy.
6.70 8.50 Dopływ rz. Marózki
W tym miejscu kończy się rzeka Popluszna wpadając do rzeki Marózki. W tym miejscu należy zachować ostrożność - pojawiają się bystrza, prędkość wody gwałtownie wzrasta.

7.00 8.20 jez. Pawlik
Zaraz po wpłynięciu na jezioro mamy możliwość odpoczynku na niewielkiej plaży po lewej stronie jeziora. Chcąc jednak kontynuować podróż skręcamy w prawo i trzymamy się prawego brzegu.
7.30 7.90 Wypływ rz. Maróki z jeziora
Zaczyna się najbardziej malowniczy odcinek szlaku. Rzeka w tym miejscu jest dość płytka. Na całym odcinku należy liczyć się z licznymi wiatrołomami. Spodziewać się też należy niewielkich bystrzy..


13.00 2.20 jez. Święte
Kolejne jezioro na szlaku. Trzymamy się lewego brzegu.
13.70 1.50 wypływ rz. Marózki z jeziora
14.20 1.00 Kurki - stawy hodowlane
Inna znana nazwa tego miejsca to Kurecki Młyn. W tym miejscu istnieje możliwość zakończenia spływu. Na polanie przy rzece jest możliwość zaparkowania samochodu, a nawet autobusu.
Jednakże nie jest to koniec rzeki, toteż chętni mogą kontynuować spływ przenosząc kajaki wzdłuż płotu stawów hodowlanych do oddalonego o ponad 500 m miejsca wodowania.

14.70 0.50 Wodowanie za stawami hodowlanymi
15.20 0.00 Ujście rz Marózki do rz. Łyny - koniec trasy
Koniec szlaku w miejscowości Kurki. Chętni mogą jednak kontynuować spływ rzeką Łyną w stronę jez.Łańskiego lub wybrać się w przeciwnym kierunku do źródeł Łyny, gdzie w miejscowości Brzeźno Łyńskie znajduje się początek Międzynarodowego szlaku kajakowego rzeki Łyny.